Nurkowanie podlodowe

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nurkowanie podlodowe jest typem nurkowania w zalanych przestrzeniach zamkniętych. Nurkowanie podlodowe polega na penetracji pod lodem z wykorzystaniem specjalnych technik asekuracji zapewniających możliwość powrotu do przerębli.
Nurkowanie takie może być nurkowaniem rekreacyjnym polegającym na nurkowaniu penetracyjnym do 40 metrów od przerębli z asekuracją przy pomocy liny łaczącej nurka z zespołem na powierzchni lub nurkowaniem technicznym w zakresie dalszych penetracji z użyciem technik jaskiniowych lub innch sposobów asekuracji.

Problemy występujące podczas nurkowania podlodowego są dwa: Groźniejszy - zgubienie drogi do przerębla czyli bardzo duże ryzyko utopienia jeżeli zgubimy drogę. Wyraźnie większe ryzyko zamarznięcia automatu ze względu na niską temperaturę wody.

Co do ryzyka zgubienia drogi to jedyną pewną metodą jest nurkowania tak jak na rysunkach poniżej na grubej najlepiej 30 metrowej linie przymocowanej w pewny sposób na powierzchni i dodatkowo trzymanej przez asekurację. Jeżeli połączymy to z nurkowaniem tak aby nie zataczać liną łuków tylko pływać do celu i z powrotem to ryzyko zgubienia lub braku możliwości szybkiego powrotu do przerębli w wypadku zamarznięcia automatu jest bardzo niskie.

Typowe błędy w przygotowaniu takich nurkowań to nie przymocowanie albo słabe przymocowanie końca liny asekuracyjnej na powierzchni, brak asekuracji powierzchniowej.

Najwięcej wypadków podczas nurkowania podlodowego dotyczy osób które decydują się na odpływanie od przerębli bez liny asekuracyjnej. Tacy nurkowie opierają się na znajomości akwenu jednak jest to jak pokazuje praktyka skrajnie niebezpieczna metoda generująca najwięcej wypadków.

Dodaj opis rysunku w tym miejscu


Dodaj opis rysunku w tym miejscu
Dodaj opis rysunku w tym miejscu