Nurkowanie rekreacyjne

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dla milionów ludzi na całym świecie nurkowanie rekreacyjne otwiera dostęp do mórz, rzek, jezior i zalanych kamieniołomów. Wraz z wynalezieniem aparatu oddechowego (ang. scuba regulator) przez Jacques'a Cousteau i Emile'a Gagnan w latach 40. XX w. narodziło się nurkowanie rekreacyjne i przekształciło się ze sportu zarezerwowanego dla śmiałych, wytrzymałych młodych mężczyzn w sport cieszący przedstawicieli obu płci w wieku od lat ośmiu wzwyż. Dzięki trwającym przez lata doskonaleniom wyposażenia, szkoleń i bazy pomocniczej dziś mamy wielu żądnych przygód ludzi znajdujących przyjemność w nurkowaniu.

Definicja

Termin „rekreacyjne” oznacza „dla zabawy”, i to jest oczywiście cel nurkowania rekreacyjnego. Niemniej jednak „nurkowanie rekreacyjne” oznacza zwykle określony zbiór ograniczeń, wymogów sprzętowych i szkoleniowych. Instruktor nurkowy uczący cię nurkowania rekreacyjnego jest profesjonalistą w tym, co robi, ale wciąż nazywamy takie nurkowanie „nurkowaniem rekreacyjnym”. Dlatego nurkowanie rekreacyjne jest zdefiniowane jako nurkowanie do głębokości nie większej niż 40 m (130 stóp) bez przystanków dekompresyjnych. Gdy nurkujesz w środowisku zamkniętym (ang. overhead environment), całkowita pozioma i pionowa odległość do powierzchni nie może przekroczyć 40 m i zawsze musisz widzieć światło z powierzchni.

Opis

Aby brać udział w nurkowaniu rekreacyjnym bez bezpośredniej profesjonalnej opieki, musisz posiadać podstawowy certyfikat, np. certyfikat PADI Open Water Diver. Zmieniając sprzęt i wymagania szkoleniowe, możesz znajdować przyjemność w różnych typach nurkowań w granicach limitów dla nurkowania rekreacyjnego. Czy ubierasz krótki skafander mokry lub skafander typu „body” (ang. skin suit) nurkując na rafach w ciepłych wodach tropikalnych, czy ciężkie mokre skafandry do nurkowań wczesną wiosną w lasach brunatnic (listownic), oba dotyczą nurkowania rekreacyjnego i w obu obowiązują cię odpowiednie limity.

Limity nurkowania rekreacyjnego wyznaczone są przede wszystkim poprzez ograniczenia sprzętowe; jedno z największych osiągnięć w bezpieczeństwie nurkowania rekreacyjnego, to możliwość wykonania, w każdej chwili, bezpośredniego wynurzenia na powierzchnię w momencie pojawienia się jakichś problemów. Nurkowanie rekreacyjne ograniczone jest do około 1% głębokości oceanów, a nawet ta srebrna, cienka warstwa wody wykracza daleko poza możliwości badawcze pojedynczego nurka. Górne obszary morskie są w zasięgu działania promieniowania słonecznego, co z biologicznego punktu widzenia jest niezwykle ważne. Np. ekosystemy koralowców i listownic rozwijają się przede wszystkim powyżej 50 m/165 stóp, ponieważ tak koralowce, jak i listownice uzależnione są od światła słonecznego. Większość z nich rośnie płycej niż 30 m. Chociaż nurkowanie rekreacyjne ogranicza twoje poznanie oceanu do niewielkiego fragmentu, jest to właściwy fragment – najbardziej produktywne i zarazem najpiękniejsze obszary podwodne.

Zobacz też