Stage

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stage (wym. "stejdż") jest to butla, zazwyczaj trochę mniejsza niż typowe butle (zazwyczaj w zakresie 5-12l.), przypinana do D-ringów uprzęży. Zazwyczaj zawiera gaz przyspieszający dekompresję (gaz dekompresyjny). Zabierana przez nurków technicznych na głębokie nurkowania lub długie nurkowania.

Stage w zależności od zawartego w nich gazu powinny być odpowiednio oznaczone.

Podstawowe oznaczenie to Maksymalna głębokość operacyjna (MOD)(Maximum operating depth) czyli maksymalna głębokość na którym można bezpiecznie oddychać gazem z danego stage'a. MOD wypisany jest na stałych naklejkach lub na przyklejonym odcinku taśmy samoprzylepnej, z obu stron stage, tak aby był łatwy do odczytania i zweryfikowania przez partnera. W większości krajów MOD jest podawany w metrach, jedynie w USA jest podawany w stopach. Może to doprowadzić do pomyłek należy więc zwracać szczególną uwagę na nietypowe wartości MOD (20 - czysty tlen, 33 - EAN80).


Do stage'a jest przykręcony na automat oddechowy z manometrem. Automat jest pod ciśnieniem ale kiedy nie używamy stage'a to jego zawór powinien być zakręcony. Automat przy stage'u jest z reguły zabezpieczony gumami tak aby dało się z niego sprawnie zacząć korzystać. Pływanie z zakręconym stagem, jest dodatkowym zabezpieczeniem, przed wzięciem przez pomyłkę automatu stage'owego (w domyśle z niewłaściwym gazem). Stage jest zakręcony ale pod ciśnieniem. Czasami nurkowie stosują od tego odstępstwa, kiedy np. dmuchają suchacza ze stage'a.

Warto czasami podczas nurkowania zerknąć na manometr - czasami szczególnie przy skoku czy podczas zanurzenia ucieknie z automatu gaz. Wtedy należy odkręcić na chwilę zawór, sprawdzić czy z ciśnieniem ok, zakręcić zawór i spokojnie nurkować dalej. Jeżeli sytuacja się powtarza to trzeba sprawdzić automat na ewentualne wycieki, może jest zbyt lekko wyregulowany, albo my zbyt często przypadkowym ruchem naciskamy bypass.