Wielki błękit
Film "Wielki Błękit"
- data premiery: 1988-05-11 (światowa)
- reżyseria: Luc Besson
- scenariusz: Luc Besson,
- Robert Garland,
- Marilyn Goldin,
- Jacques Mayol,
- Marc Perrier
- obsada:
- Jean-Marc Barr jako Jacques Mayol
- Jean Reno jako Enzo Molinari
- Rosanna Arquette jako Johanna
- Marc Duret jako Roberto
- Jean-Marc Barr jako Jacques Mayol
- Patrick Fontana jako Alfredo
- Alessandra Vazzoler jako Matka Enza
- Bruce Guerre-Berthelot jako młody Jacques
- Gregory Forstner jako młody Enzo
- Claude Besson jako ojciec Jacquesa
- Paul Shenar jako Dr Laurence
- Patrick Fontana jako Alfredo
- Sergio Castellitto jako Novelli
- Jean Bouise jako Wujek Louis
- Griffin Dunne jako Duffy
- Sergio Castellitto jako Novelli
- producent: Patrice Ledoux
- zdjęcia: Carlo Varini
- muzyka: Eric Serra
- scenografia: Dan Weil
- kostiumy: Magali Guidasci
- montaż: Olivier Mauffroy
- koproducent: Luc Besson
krótko o filmie
Jest takie miejsce na naszej planecie dziwniejsze od wszystkich innych - najsłabiej poznane i najbardziej tajemnicze; miejsce gdzie, podobnie jak w przestrzeni kosmicznej, ulatnia się konwencjonalne pojmowanie czasu i odległości; miejsce magiczne i niebezpieczne, do którego ludzkie ciało i ludzka dusza muszą się przystosować. Jest to zarazem jedyne miejsce, gdzie człowiek o imieniu Jacques Mayol naprawdę czuje się jak w domu. Tym miejscem jest morska otchłań - "Wielki błękit". Zdarza się, że film dosięga czegoś, co trudno nazwać, co nas obchodzi i łapie za gardło. Na nic nieudolne wyjaśnienia, to trzeba obejrzeć (wspaniałe zdjęcia podwodne), usłyszeć (piękna muzyka Erica Serra gdzie) i poczuć to nieokreślone, dręczące, .... To nie tylko historia dwóch przyjaciół, którzy całe życie rywalizują ze sobą o miano najlepszego nurka. Dla jednego z nich jest to walka o mistrzostwo świata, rekordy, dla drugiego to głównie pasja i miłość do podwodnego świata.
Jacques to homo delphinus, nurek, który lepiej czuje się w towarzystwie delfinów w ich morskim królestwie niż wśród ludzi. Rywalizuje z przyjacielem z dzieciństwa, Enzo o kolejne rekordy głębokości w nurkowaniu bez butli. Walka, połączona z wzajemną fascynacją obu bohaterów może doprowadzić do tragedii. Obaj przecież kochają morze i nurkowanie na swój sposób i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Wydaje się, że tam jest miejsce obu, lecz co powie na tęsknoty Jacquesa Johanna, kochająca tego dziwnego człowieka- delfina całym sercem?
Film rozpoczynają czarno-białe sceny z wybrzeży Grecji. Dzieci bawią się, starając się zanurkować w morzu jak najgłębiej. Następna scena (w kolorze) dwadzieścia lat później, na Sycylii: dwaj Włosi ratują nurka z opresji. Przenosimy się do Peru: kobieta zmierza ku szczytom, podczas gdy mężczyzna nurkuje w głębi jeziora, by sprawdzić zwolnienie krążenia krwi w warunkach ekstremalnego zimna. Na Lazurowym Wybrzeżu spotykają się dwaj chłopcy z pierwszej sceny. W Nowym Jorku dziewczyna spotkana w Peru dowiaduje się, że poznany nurek ma ubiegać się o mistrzostwo świata w swobodnym nurkowaniu, w Taorminie, na Sycylii. Chce być obecna przy rywalizacji między Jacquesem, nazywanym Francuzem, a Włochem Enzo. Jacques zakochuje się w niej i staje przed życiowym wyborem: zostać z ukochaną kobietą czy na zawsze pogrążyć się w "wielkim błękicie".... Silniejsze niż życie, silniejsze niż ląd, morze zwycięża i zabiera w swoje otchłanie zafascynowanych nurków.
W całym obrazie czuć ogromną miłość jaką Besson darzy morze- jako nastolatek podróżował z rodzicami , którzy prowadzili kursy nurkowania, więc jego dzieciństwo jest z nim nierozłączne związane.