Sparmann

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sparmann Kamieniłom granitu w miejscowości Kamenz około 50km od Drezna, 75 km od przejścia w Jędrzychowicach..
Głębokość maksymalna 65m.
Współrzędne geograficzne 51°16'50"N 14°6'30"E .

Nurkowisko

Akwen raczej trudny, głęboki ze ścianami opadającymi od razu do 40-50m, ciemny i zimny. Najciekawszy w przedziale głębokości 30-50m.

Widok na kamieniołom.

Z uwagi na niewielkie wymiary i częściowe oporęczowanie nie jest skomplikowany nawigacyjnie. Najczęściej do głębokości 10m widoczność bardzo zła, często poniżej 1m. W miarę wzrostu głębokości poprawia się i od około 20-25m jest najczęściej bardzo dobra czasem sięgająca 20m. Od 45m widoczność spada by przy dnie osiągnąć kilka metrów. Polecany dla nurków mających doświadczenie z nurkowaniami nocnymi i na większych głębokościach (Deep Diver lub P2). Zgodnie z wymogami bazy należy posiadać dwa niezależne automaty oddechowe. Niezbędna jest też latarka - bardzo często poniżej 20m całkowita ciemność. Atrakcje to bunkier (30m), fragmenty torów (40m), rury odwadniające, WC lotnicze(15m), zalany las (5-15m). Koło platformy wejściowej bardzo często można spotkać olbrzymie jesiotry.
Plan Profil

Baza

Adres bazy: Macherstrasse 70b, 01917 Kamenz.

Wejście do wody. W tle budynki bazy.

Baza położona nad samym wejściem do kamieniołomu. Domki z piętrowymi łóżkami, toalety, prysznice, bar. W bazie można nabić butle powietrzem, nitroksem, trimixem. Dostępny również tlen do ciśnienia 200bar. Strona internetowa (również w języku polskim): http://www.techtauchen-sparmann.de/ (http://sparmann-polska.sachsen-tauchen.de/)