Przedmuchiwanie fajki

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Generalnie są dwa rodzaje fajek i różny sposób ich przedmuchiwania: Fajki z zaworkiem u dołu, po wynurzeniu wymagają tylko zrobienia wydechu - woda usuwa się jak z automatu nurkowego bez specjalnych zabiegów.

Fajki bez zaworka można opróżniać na dwa sposoby:

Przedmuchaniem: Tradycyjnie poprzez mocne dmuchnięcie tak aby woda wyleciała górą - wymaga to kilku prób aby się przyzwyczaić i niestety jeżeli nie uda się tego zrobić jednym dmuchnięciem to nie mamy jak wziąć wdechu i trzeba podnieć głowę z wody, wyjąć fajkę z ust i wylać wodę.

Wypchnięciem: Druga metoda jest bardziej wyrafinowana. Jak ktoś chce spróbować takiej metody oczyszczania fajki bez mocnego dmuchnięcia, musi w końcowej fazie wynurzenia rozpocząć powolny spokojny wydech tak, aby zakończyć go dopiero jak szczyt fajki znajdzie się nad powierzchnią wody. Potem należy wykonać ostrożny wdech. Fajka będzie wypełniona powietrzem w momencie wynurzenia więc nie ma co wydmuchiwać. Potem w ramach treningu trzeba zgranie momentu wynurzania z wydechem doprowadzać to do perfekcji. Przy tej metodzie nasz wydech usuwa bez żadnego wysiłku wodę z rurki a jeżeli wydech skończymy minimalnie po tym jak końcówka rurki wynurzy się nad powierzchnię nowa woda się nie naleje.

Przeglądnij też Przedmuchiwanie maski