Pomoc:Przekierowania

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
PD Ważna informacja: Edytując tę stronę, zgadzasz się aby Twój wkład został opublikowany na licencji Public Domain.

Jeżeli nie chcesz jej przestrzegać to nie wprowadzaj zmian na tej stronie. Ta strona jest jedną ze stron pomocy Public Domain, która może być kopiowana do świeżej instalacji wiki i/lub dystrybuowana w oprogramowaniu MediaWiki. Zobacz Pomoc:Zawartość, aby przejrzeć wszystkie strony.

PD


Przekierowania wykorzystywane są aby przenieść użytkowników z jednego tytułu strony na inną. Jest to użyteczne jeżeli tytuł artykułu posiada synonimy, zawiera znaki diakrytyczne lub popełniane są częste błędy przy wyszukiwaniu artykułu np. wielkość liter lub literówki.

Tworzenie przekierowań

Aby stworzyć przekierowanie musisz utworzyć nową stronę gdzie możesz je umieścić.Help:Starting a new page)

W miejscu gdzie się wpisuje treść strony wpisz:

#REDIRECT [[Nowa nazwa]]

gdzie Nowa nazwa jest nazwą strony na którą ma być przekierowana strona.

Możesz użyć przycisku 'podgląd', aby sprawdzić czy nazwa strony jest prawidłowa (zazwyczaj powinno się przekierowywać do istniejącej strony, link powinien być wtedy niebieski, nie czerwony).

Podgląd przekierowania

Po utworzeniu przekierowania, możesz nie zauważyć nazwy strony. Przeglądarka zawsze cię przekieruje! Jednakże na górze strony zobaczysz z jakiej strony cię przekierowano. Kliknij na wstecz aby zobaczyć przekierowanie oraz stronę z przekierowaniem. Gdy to zrobisz, możesz wykonywać na stronie przekierowującej podstawowe czynności jak na każdej innej stronie wiki. Możesz przejść do przypisanej strony dyskusji aby przedyskutować pomysł wstawienia przekierowania lub przejrzeć historię zmian treści strony na której aktualnie znajduje się przekierowanie. Możesz zmienić adres docelowy przekierowania lub z powrotem je usunąć.

Usuwanie przekierowania

Nie ma potrzeby ciągłego usuwania przekierowań. Nie zajmują one dużo miejsca w bazie danych i nie pokazują się w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli chcesz usunąć przekierowanie np. nazwa strony jest obraźliwa (lub wulgarna) albo nie zawiera tematyki przekierowania możesz normalnie usunąć stronę. Zobacz: usuwanie stron.

Podwójne przekierowania

Podwójne przekierowania (strona przekierowująca do strony będącej kolejnym przekierowaniem) nie będą działać. Spowoduje to wykonanie tylko pierwszego przekierowania a następnie obejrzenia zawartości drugiej strony przekierowującej.

Użyj narzędzia "Linkujące" na stronach przekierowań oraz strony specjalnej Special:DoubleRedirects aby znaleźć i je naprawić poprzez zmiany przekierowania na ostateczną stronę docelową.

Przekierowanie do przestrzeni nazw kategorii

Aby zapobiec dodawaniu strony do kategorii gdy usiłujesz zrobić do tej kategorii przekierowanie, poprzedź tytuł docelowy dwukropkiem - #REDIRECT [[:Category:Help]]

Przenoszenie stron

Użytkownicy z prawami suppressredirect mogą przenieść stronę bez tworzenia na starej stronie przekierowania do nowej strony.