Pomoc:Śledzenie zmian

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
PD Ważna informacja: Edytując tę stronę, zgadzasz się aby Twój wkład został opublikowany na licencji Public Domain.

Jeżeli nie chcesz jej przestrzegać to nie wprowadzaj zmian na tej stronie. Ta strona jest jedną ze stron pomocy Public Domain, która może być kopiowana do świeżej instalacji wiki i/lub dystrybuowana w oprogramowaniu MediaWiki. Zobacz Pomoc:Zawartość, aby przejrzeć wszystkie strony.

PD
Ostatnie zmiany pokazują ostatnie zmiany na stronach, przesłane pliki, usunięcia i przeniesienia stron

MediaWiki oferuje zbiór specjalnych stron i narzędzi do śledzenia co się dzieje w wiki. Możesz na przykład zobaczyć:

  • ostatnie zamiany na wszystkich stronach
  • historię: wszystkie zmiany zrobione na konkretnej stronie
  • listę stron utworzonych przez konkretnego użytkownika
  • nowo stworzone strony

Najbardziej interesującą stroną specjalną jest Specjalna:Ostatnie zmiany. Wyświetla wszystkie edycje, załadowane pliki, usuwanie oraz inne czynności wykonane na wiki. Menu na górze oferuje szereg linków pomocnych przy dostosowaniu wyświetlania: limit liczby pokazywanych zmian, liczbę dni albo ograniczenie edycji do konkretnego obszaru. Możesz ukryć zmiany oznaczone jako mniej istotne (nie zapomnij jednak o tym, że większe zmiany mogą zostać oznaczone przez użytkownika jako mniej istotne).

Jedna linia(wpis) w ostatnich zmianach zawiera kilka linków:

  • różn. wyświetla różnice od ostatniego przeglądania tej strony,
  • hist. link do historii tej strony,
  • link z pełnym tytułem strony przenosi Cię do aktualnej wersji strony. Jeśli tytuł jest pogrubiony, oznacza to że znajduje się on na twojej liście obserwowanych.

Następnie znajduje się flaga opisująca zmiany w artykule:

  • N oznacza nową stronę,
  • m mniejsze(drobne) zmiany,
  • b edycja dokonana przez bota.

Za podanym czasem edycji zobaczysz zmianę rozmiaru strony w stosunku do poprzednio przeglądanej wersji, wymieniona jest nazwa użytkownika dokonującego danej edycji z linkiem do jego strony użytkownika, strony dyskusji oraz listy wykonanych przez niego zmian, lub jeżeli anonimowy-jego IP.

Ostatnie ale nie najmniejsze jest podsumowanie edycji.

Widok rozszerzony

Jeśli jesteś zalogowany i masz włączoną obsługę JavaScript, możesz spróbować widoku rozszerzonego. Po prostu przejdź do swoich preferencji i włącz opcję "Grupuj zmiany według stron na liście ostatnich zmian i obserwowanych"; to sprawi że lista zmian na jednej stronie pojawi się jako jeden wpis z listą wszystkich zmian a nie jako oddzielne wpisy. Będzie to wyglądało tak:

Ostatnie zmiany 15:17 Strona główna (4 zmiany; (+236) Historia) [Użytkownik1‎ (2×); Uzytkownik2 (2×)]

Wystarczy kliknąć na niebieską strzałkę po lewej stronie nazwy oraz czasu, aby zobaczyć ostatnie modyfikacje strony, tak jak były one widoczne w normalnym stylu. Możesz włączać i wyłączać to ulepszenie. Spróbuj jak Ci będzie wygodniej.

Zobacz także