Morze Czerwone

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

W porównaniu z innymi dużymi częściami świata nurkowego, Morze Czerwone jest małe i znacznie mniej zróżnicowane pod kątem klimatu i nurkowania. Geograficznie jest to najbliższe tropikalne miejsce nurkowe dla ludzi z Europy i Bliskiego Wschodu, co czyni Morze Czerwone bardzo popularnym wśród nurków z tych obszarów.

Dokładne położenie

Morze Czerwone leży między Afryką i Azją, mając Egipt, Sudan i Etiopię po zachodniej stronie oraz Arabię Saudyjską i Jemen po stronie wschodniej. Poprzez Kanał Sueski łączy Morze Arabskie i Ocean Indyjski z Morzem Śródziemnym. Również Jordania i Izrael leżą nad Morzem Czerwonym w Zatoce Akaba. Egipt, Jordania i Izrael to główne miejsca nad Morzem Czerwonym odwiedzane przez nurków.

Warunki nurkowe

Otoczone przez pustynie Morze Czerwone ma jedną główną cechę – jest o około 20 procent bardziej zasolone niż inne morza. Oznacza to, że nurkując tu, potrzebujesz więcej balastu. Na większości obszaru Morza Czerwonego temperatura wody na powierzchni waha się od 24ºC do 27ºC (75º - 81º F), a temperatura powietrza od 26ºC do zatrważających 55ºC (79º – 130ºF). Nurkowanie w prądzie jest powszechne z powodu prądów wywołanych pływami. Zatoka Akaba jest łagodniejsza z zadziwiająco chłodną wodą od 18ºC do 26ºC (64º – 79º F). Średnia temperatura powietrza waha się od 17ºC do 32ºC (63º-89º F). W Zatoce prądy nie są tak silne. Większość nurkowań w Morzu Czerwonym jest scharakteryzowana przez przybrzeżne rafy koralowe, w przeciwieństwie do wielkich raf barierowych rosnących w innych częściach świata. Wynika to z tego, że Morze Czerwone gwałtownie opada, pozostawiając względnie niewielki obszar ciepłych i płytkich wód, jakie wymagają koralowce. Koralowców jest znacznie więcej w północnej części Morza Czerwonego (gdzie nurkowanie jest najpopularniejsze). Mniejszy wzrost koralowców obserwuje się w wodach bogatych w składniki pokarmowe, które wpadają do Morza Czerwonego z Morza Arabskiego, ponieważ koralowce rosną w wodach o względnie małej zawartości składników odżywczych. Różnorodność gatunkowa koralowców w Morzu Czerwonym wydaje się podobna do tej na rafie Indo-Pacyfiku, która jest mniejsza niż na Środkowo-Południowym Pacyfiku, ale większa niż na Karaibach.

Ludzie i kultura

Dotychczas obszary otaczające Morze Czerwone zdominowane są przez Arabów. Wyjątek stanowi Izrael, państwo żydowskie, ale nawet tam jest duża grupa ludności arabskiej. Środkowy Wschód był i jest obszarem konfliktów narodowych i kulturalnych, ale nie zniechęca to nurków. Dzieje się tak, ponieważ odwiedzane miejsca nurkowe najczęściej znajdują się daleko od terenów konfliktowych. Zależnie od klimatu politycznego, czasem trzeba uważać, zwłaszcza jeśli twoja narodowość czy kultura ma coś wspólnego z lokalnymi konfliktami, ale normalnie nie jest to problemem. Cechy kulturowe nie wpływają na nurkowanie, choć regulacje rządowe narzucają pewne postępowanie. Kraje tego regionu regulują sposoby nurkowania i podróży bardziej niż inne kraje z turystyką nurkową. Na przykład w Egipcie wolno nurkować w przeznaczonych do tego miejscach, a w wielu przypadkach potrzebne jest specjalne pozwolenie. Podobne ograniczenia i regulacje mogą dotyczyć sprzętu wwożonego do kraju. Nurkowie odwiedzający tą część globu powinni zwrócić uwagę na potrzebne wizy, pozwolenia i inne wymagania.