Emergence du Ressel

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Emergence du Ressel - departament Lot, Masyw Centralny, Francja. Jedna z bardziej popularnych jaskiń w dolinie rzeki LOT.

Rzeka Cele zejście do wody. Po lewej stronie pod brzegiem na głębokości około 2-3m wejście do jaskini.

Współrzędne geograficzne: N 44° 33' 44", E 1° 46' 25"
Maksymalna głębokość około 83m, długość pierwszego syfonu 1875m.
Wejście do jaskini znajduje się w nurcie rzeki Célé w odległości około kilometra od miasteczka Marcilhac-sur-Célé.
Pierwsza część jaskini o długości około 400m zaczyna się wejściem w rzece i kończy się słynnym szaftem, studnią o średnicy kilkunastu metrów opadająca z opadającą z około 30m do 45m. Wejściowy korytarz biegnie na głębokości kilku metrów aż do około 180m gdzie jaskinia tworzy dwa korytarze które umożliwiają dotarcie do 300m płytsza (średnia głębokość to około 10m) i głębsza drogą (średnia około 16m). Dalej spong jaskini opada aby przy szafcie osiągnąć około 30m. Studnia doprowadza do korytarza o zupełnie innym charakterze.

Brak zdjęcia pod podanym adresem

Plan partii wejściowej. Na podstawie www.plongeesout.com Internet.


Od szaftu następuje strefa głęboka. Korytarz powoli opada aby w odległości ponad 800m przy głębokości 55m rozdzielić się na dwie części, które ponownie spotykają się w okolicy 1000m.
Brak zdjęcia pod podanym adresem

Początek partii głębokiej. Na podstawie www.plongeesout.com Internet.


Korytarze w tym miejscu tworzą kolejną pętlę by spotkać się 200m dalej, gdzie jaskinia ponownie zwiększa swoja głębokość aby osiągnąć ponad 80m w odległości 1500m od wejścia.
Brak zdjęcia pod podanym adresem

Koniec partii głębokiej. Na podstawie www.plongeesout.com Internet.


Dalej zaczyna się wypłycać przechodząc w część kończącą syfon.
Brak zdjęcia pod podanym adresem

Koniec pierwszego syfonu. Na podstawie www.plongeesout.com Internet.


Pedro Balordi Ressel EOL 2016

Dalej... rozciąga się drugi, trzeci i czwarty syfon. Były one eksplorowane w latach 90tych. Najdalsza eksploracja w 1999 trwała 49h a nurkowie dotarli do miejsca oddalonego o ponad 3km od wejścia. Na początku XXI w nastąpiła dalsza eksploracja jaskini prowadzona przez Markus Schafheutle oraz Michael Kühn. Finalnie nurkowie do których dołaczył i Fritz Schatzmann w roku 2005 dotarli do zawału na końcu syfonu szóstego osiągając odległość 5860m od wejścia. Pełny plan jaskini można zobaczyć na pdf'ie Markus Schafheutle


Linki zewnętrzne

Emergence du Ressel