Boja

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Definicja

Boje dekompresyjne

Boja to długa rura lub balon wykonany z materiału o jaskrawych kolorach, którą można nadmuchać ustnie lub ze sprzętu nurkowego. Boja służy do sygnalizacji miejsca zanurzenia/wynurzenia nurka, oraz pomagające utrzymać stałą głębokość np. na przystanku bezpieczeństwa pozwala również ustabilizować pływalność nurka szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Do wielu bojek można świecić latarką do wewnątrz dla lepszej widoczności o zmierzchu lub w nocy.

Podział

Boje dzielą się na:

  • SMB (Surface Marker Buoy) - które pozostają na powierzchni wody podczas całego nurkowania. Nurek ciągnie ją za sobą oznaczając swoje miejsce pobytu pod wodą.
  • DSMB (Delayed Surface Marker Buoy) - które nurek wypuszcza poprzez odpowiednią technikę ich nadmuchania (tzw.strzelanie boji) w celu ułatwienia wynurzenia lub zasygnalizowania problemu

Boje DSMB możemy podzielić na:

  • Boje dekompresyjne, która nurek nadmuchuje pod wodą w celu oznaczenia swojej pozycji podczas dekompresji oraz ułatwienia procedur dekompresyjnych. Najczęściej są to boje o większej objętości zapewniająca w sytuacji awaryjnej stabilizację nawet zespołowi nurków pod wodą. Typowo jest to boja o kolorze pomarańczowym.
  • Boje sygnalizacyjne, które są puszczane aby przekazać informacje na powierzchnię np. o awarii.

Boje DSMB różnią się między sobą tym, w jaki sposób wpuścić i wypuścić powietrze:

Zawór dodawczy boi zamkniętej
Zawór upustowy boi zamkniętej
  • bojka otwarta - charakteryzuje się tym, że nie posiada żadnych zaworów, otwór wlotowy jest szeroki i otwarty. Zalety to łatwość sklarowania i schowania do kieszeni, możliwość napełnienia za pomocą octopusa oraz automatu, z którego oddychamy bez konieczności wyjmowania go z ust.
  • bojka zamknięta - charakteryzuje się tym, że jest zszyta ze wszystkich stron. Posiada zawór upustowo - nadmiarowy zapobiegający rozerwaniu oraz usunięciu powietrza po nurkowaniu. Zawór dodawczy za pomocą, którego napełniamy bojkę poprzez wdmuchnięcie powietrza ustami lub wężykiem od suchego skafandra.
  • bojka półzamknięta - charakteryzuje się tym, że posiada zawór dodawczy, zawór upustowo – nadmiarowy oraz kaczy dziób. Bojkę możemy napełnić za pomocą zaworu dodawczego podobnie jak w bojce zamkniętej, oraz za pomocą octopusa lub automatu jak w bojce otwartej.Kaczy dziób powoduje zamknięcie otworu wlotowego po napełnieniu powietrzem, co zabezpiecza bojkę przed jego utratą.

Kolory

Żółta boja awaryjna

W większości regionów świata ustalił się kod kolorów stosowany w bojach:

  • boje koloru pomarańczowego - to typowe boje sygnalizacyjne lub dekompresyjne
  • boje koloru żółtego - to boje awaryjne sygnalizujące asekuracji problem nurków pod wodą.