Wymiotowanie pod wodą

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 04:49, 27 lut 2013 autorstwa KubaG (dyskusja | edycje)$7

Skocz do: nawigacja, szukaj

"Co się dzieje, jeśli trzeba zwymiotować pod wodą?" Odpowiedź jest taka, że prawie wszystko, co człowiek może zrobić na powierzchni (kaszel, czkawka, odksztuszanie flegmy itp.) nurek może zrobić pod wodną z regulatorem (automatem) w ustach. Regulatory wyposażone są w zawory wylotowe (którędy wyrzucane są pęcherzyki powietrza wydychanego) i niemal każda substancja pochodząca z ust nurka może być wyrzucona przez te zawory wraz z wydychanym powietrzem, w tym wymioty. Oto co płetwonurek powinien wiedzieć o wymiotowaniu pod wodną.


Jest mi niedobrze (choroba morska) czy prawdopodobnie będę wymiotował pod wodą?:

Nie. W rzeczywistości, jeśli nurek czuje dolegliwości na łodzi, najlepsze co możesz zrobić, to wskoczyć do wody. Gdy nurek zejdzie z łódź, jego choroba morska zwykle znika, bo porusza się naturalnie z wodą. Wejście do wody także dystansuje nurka od spalin łodzi, które mogą zaostrzyć dolegliwości. Nurek jest najbardziej narażony na chorobę morską w pobliżu lub na powierzchni, gdzie kołysanie i ruchu fal są najbardziej odczuwalne.

Innymi przyczynami nudności mogą być, zawroty głowy wynikające z niepełnego wyrównania ciśnienia uszu lub rozstrój żołądka spowodowany egzotycznym jedzeniem w miejscach nurkowych (lub przejedzenia).


Co należy zrobić, jeśli muszę zwymiotować pod wodą?

1. Nie należy usuwać regulatora. Po zwymiotowaniu osoba odruchowo złapie powietrze. Jeśli nurek wyciąga regulator do wymiotów, może on nie być w stanie wsadzić go na czas i może przypadkowo zadławić się wodą. Dlatego, nurek powinien trzymać swój regulator w ustach i wymiotować do ustnika reduktora. To nie będzie zanieczyszczać jego dopływu powietrza - wymiociny wyjdą przez jednokierunkowy zawór wydechowy. Pierwszy oddech po wymiotach należy brać jak najostrożniej, zwracając uwagę, żeby żadnych resztek nie wciągnąć podczas wdechu.

2. Przeczyścić regulator w razie potrzeby. Po wymiotach nurek może użyć przycisk upustowy regulatora aby zalać drugi stopień powietrzem i wypukać wszelkie resztki zanieczyszczenia z zaworów wydechowych. Nurek podczas czyszczenie regulatora po wymioty powinny pamiętać o zatkaniu ustnika językiem, tak żeby pozostałe wymiociny nie trafiły z powrotem do ust.

3. Bądź przygotowany, aby przełączyć się na alternatywne źródła powietrza. Zależnie od nurka ostatniego posiłku i nawyków żucia, wymioty mogą być różnych konsystencji. Jeśli nurek ma pecha, kawałki wymiocin mogą spowodować wolny przepływu lub awarie automatu. To są sytuacje, po co jest alternatywne źródło powietrza! (Są one także przydatne w przypadku oddychania z regulator po wymiocinach - nurek po prostu może się brzydzić). Jeśli nurek przełącza się na swoje alternatywne źródło powietrza, powinien zakończyć nurkowanie ponieważ nurkowanie bez dostępnego alternatywnego źródła powietrza jest niebezpieczne dla swojego partnera.

4. Zakończyć nurkować, jeśli nudności nie ustępują. Czasami wymioty sprawia, że poczujesz się lepiej - zakłopotany i skrępowany, ale lepiej. Jeśli zwymiotowanie raz zdaje się łagodzić nudności, nurek może czuć się pewnie kontynuując nurkowania. Jednakże, jeśli mdłości nie ustępują, to czas wypłynąć na powierzchnię i zakończyć nurkowanie.

5. Umyć, sprawdzić drugi stopień automatu. W zależności od dumy nurka najgorsze może być przyznanie się, że to się stało. Jednakże, regulator po wymiotowaniu należy dokładnie oczyścić, a jeżeli zanieczyszczenia pozostają może wymagać on wizyty w serwisie. Nurek, który zwymiotował w swoim regulatorze musi przełknąć swoją dumę i poinformować odpowiednie osoby (szczególnie jeśli jest on wynajmowany), aby upewnić się, że regulator jest wyczyszczony i działa prawidłowo.


Podwodne wymiotowanie nigdy nie jest zabawne, ale można to zrobić bezpiecznie, kiedy jest to nieuniknione. Jak w większości mniej przyjemnych doświadczeń w życiu, nawet wymiotowanie pod wodą ma drugą stronę medalu. Ryby kochają kiedy nurek wymiotuje. Płetwonurek, który wymiotuje pod wodną szybko zostanie otoczony przez stada ryb chętnych do dzielenia się jego ostatnim posiłkiem. Właśnie z tego powodu, wielu doświadczonych nurków nazywa wymiotowanie pod wodą jako "karmienia ryb"!

Źródło: [1]