Wskaźnik zużycia powietrza

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 12:33, 16 mar 2013 autorstwa KubaG (dyskusja | edycje)$7

Skocz do: nawigacja, szukaj

Co to jest wskaźnik zużycia powietrza?

Wskaźnik zużycie powietrza to prędkość, z jaką nurek zużywa powietrza. Zazwyczaj podany jest w ilości powietrza jakie nurek zużywa w ciągu jednej minuty na powierzchni (w jednej atmosferze ciśnienia).

Trzy powody, dlaczego znajomość zużycia powietrza jest przydatna w nurkowaniu.

1. Planowanie nurkowania: Wiedząc swój wskaźnik zużycia powietrza możemy obliczyć jak długo damy radę pozostać na zaplanowanej głębokości i ustalić czy mamy wystraczająco powietrza na zaplanowane nurkowanie.

Wskaźniki zużycia powietrza są również przydatne w ustaleniu odpowiedniego ciśnienia rezerwowego na nurkowanie. Nurkowie często są zdziwieni, że na głębsze nurkowania wylicza się większą rezerwę niż standardowe 50barów (700psi).

W niektórych typach technicznych nurkowań, jak dekompresyjne wskaźniki te są niezbędne do ustalenia ilości gazów potrzebnych na realizację przystanków dekompresyjnych.

2. Ocena komfortu / stresu: Wskaźnik zużycia powietrza jest również przydatnym narzędziem w ustaleniu poziomu komfortu / stresu nurka. Jeżeli wiemy że nurek na głębokości 15m w ciągu 5min zużywa średnio 15 barów i nagle zauważa że jego zużycie wzrasta do 30 barów to jego wzrost zużycia powietrza może świadczyć o tym że coś jest nie tak.

3. Wykrycie problemów ze sprzętem: Kiedy rośnie zużycie powietrza mimo iż nurek oddycha spokojnie, może to świadczyć o wycieku gazu przez nieszczelności na zaworach lub o tym że automat wymaga serwisowania.

Jaki jest „normalny” lub „dobry” wskaźnik zużycia powietrza?

Nie ma czegoś takiego jak normalny albo dobry wskaźnik zużycia powietrza. To że ktoś zużywa mniej powietrza od innego nurka wcale nie oznacza że ma leprze umiejętności nurkowania lub lepszą technikę oddechu. Na przykład drobna kobieta mająca po prostu małe płuca będzie zużywać mniej powietrza od swojego dwa razy większego kolegi. To nie oznacza że jest lepszym nurkiem tylko po prostu fizyka jest po jej stronie.

Osoba starająca się obniżyć swoje zużycie powietrza aby dopasować się lub pobić innego nurka może narazić się na kumulację dwutlenku węgla w organizmie lub na niedotlenienie co może być bardzo niebezpieczne. Zamiast tego nurkowie pod wodą powinni skupić się na wolnym spokojnym oddechu aby prawidłowo wentylować swoje płuca.

Ucząc się o wskaźniku zużycia powietrza należy pamiętać, że ta wiedza ma służyć nam w calach dobrego planowania nurkowania a nie porównawczych z innymi nurkami.

2 metody wyznaczania wskaźnika zużycia powietrza:

Wskaźnik SAC (Surface Air Consumption) Powierzchniowe zużycie powietrza

Wskaźnik RMV (Respiratory Minute Volume) Minutowa pojemność oddechowa

Źródło: [1]