Standardowa konfiguracja rekreacyjna

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Podstawowe założenia

Standardowa konfiguracje rekreacyjna jest taka jak każdy widzi. Wystarczy pojechać na najpiękniejsze miejsca nurkowe na rafach i popatrzeć co ma 95% nurków. Tak nurkują ponieważ przy podróżach, pożyczaniu sprzętu, łączeniu sprzętu swojego z elementami pożyczonymi jest to najprostsze i najwygodniejsze. Wymaga też najmniej czasu na dopasowanie elementów.

Konfiguracja ta jest wynikiem rozwijania sprzętu przez dziesiątki lat tak aby był bezpieczny i wygodny. Standardowa konfiguracje rekreacyjna w odróżnieniu od Standardowej konfiguracji technicznej czy Konfiguracji sidemount'owej składa się z automatu z oktopusem (ewentualnie dwóch automatów - dwóch I stopni ale w układzie główny II stopień w ustach i octopus dla partnera podwieszony przy sprzęcie). Do tego butla utrzymywana na plecach regulowaną uprzężą taką jak w jackecie lub skrzydle z transpackiem. Balast w postaci pasa lub kieszeni balastowych umożliwiający jego zrzucenie w sytuacji awaryjnej. Zalety tej konfiguracji to łatwość wzięcia/podania octopusa ze zmniejszeniem ryzyka ściągnięcia maski przy błędzie partnera. Łatwość dopasowania sprzętu przy zamianie skafandrów (ich różnej grubości). Łatwość zmieniania, dopasowania balastu.

Układ sprzętowy

Podstawowe elementy standardowej konfiguracji rekreacyjnej to :

KonfiguracjaStandardowa.jpg


Logistyka

Podstawą bezpiecznego używania rekreacyjnej konfiguracji standardowej jest system partnerski. Dobrze wyszkolone procedury nurkowania partnerskiego zapewniają praktyczność, bezpieczeństwo i przyjemność z nurkowania. Najważniejsza cechą sprzętu, jest wygoda i dopasowanie, a najlepszy automat oddechowy to taki, który ma małe opory oddechowe.

Dodatkowe informacje

Rekreacja
Prawdziwa rekreacja