Solnisko

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Solniska (słone bagna, ang. salt marshes) istnieją w [eustarium|estuariach]] i wzdłuż wybrzeża. Tworzą się tam, gdzie teren jest płaski, łagodnie nachylony, z bogatym w składniki pokarmowe osadem naniesionym przez pływy. Są one stowarzyszone z estuariami, ponieważ rzeki są ciągłym źródłem pokarmu.

Warunki w obrębie solnisk są różne, co wpływa na typy organizmów zamieszkujące różne obszary w obrębie tego ekosystemu. Górna część solnisk obejmuje obszary, które rzadko zalewane są przez pływy. Z kolei dolna część solnisk obejmuje tereny zalewane przez słoną wodę zgodnie z cyklami pływów, czyli najczęściej dwa razy dziennie. Wynika z tego, że organizmy nisko położonych części solnisk, muszą tolerować znacząco większy stres osmotyczny niż gatunki w niszach górnej części solnisk.

Woda słona jest największym wyzwaniem dla roślin żyjących w solniskach i innych ekosystemach przybrzeżnych. Tak jak organizmy lądowe, znakomita większość roślin pobiera wodę słodką bezpośrednio lub pośrednio z opadów deszczy. Jednak wystawienie na działanie wody słonej, odwadnia większość roślin. Dzieje się tak, ponieważ niska koncentracja wody w wodzie morskiej powoduje, że woda słodka zawarta w roślinach dyfunduje na zewnątrz. Z drugiej strony rośliny morskie przeciwstawiają się dehydratacji poprzez adaptację, na przykład poprzez woskową powłokę czy inną ochronę, która redukuje straty wody i zapobiega odwadnianiu. Dzięki takiemu przystosowaniu halofity (słonorośla, ang. halophyte) zajmują niszę, nie konkurując z innymi roślinami i stały się gatunkiem dominującym.