Ratowniczy zestaw tlenowy

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 21:59, 16 lip 2017 autorstwa MSC (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nurkowie do zabezpieczania nurkowań wykorzystują różne systemy podawania tlenu. Stage z tlenem i do tego automat czysty tlenowo. Super dla nurka z problemami typu za szybkie wynurzenie, oddychanie tlenem w oczekiwaniu na transport przy podejrzeniu DCSa, itp. Właściwie nie do użycia u osoby nieprzytomnej. Dość wygodne do resuscytacji bo ratownik może brać wdechy tlenu i robić sztuczne oddychanie metodą usta usta co jest dla osób bez doświadczenia chyba najłatwiejsze. Olbrzymia zaleto polega też na tym, że każdy nurek nawet w stresie jest w stanie taki zestaw poskładać i użyć.

Reduktor z maską z rezerwuarem. Super dla osoby nieprzytomnej ale oddychającej. System nie dający 100% tlenu więc dla przytomnego nurka już nie taki dobry. Przy sztucznym oddychaniu też mniej przydatny - można podłączyć wężyk stałego przepływu do maski resuscytacyjnej ale to nie zawsze w nerwach wychodzi. Nurkowie w stresie czasami mają problemy ze zmontowaniem sprzętu który niby dobrze znają.

Systemy do sztucznej wentylacji (ambu czy MTV) na pewno świetne dla zawodowców ale w rękach nurków trudne w użyciu.

Oczywiście najlepiej mieć wszystko i jeszcze umieć wykorzystać ale to trudne.