Przepisy nurkowe

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 12:52, 2 wrz 2020 autorstwa Qnick (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Na początek trzeba zwrócić uwagę i oddzielić od siebie:

Prawo państwowe

Standardy organizacji nurkowych

Powszechne zwyczaje w bazach nurkowych


Czym innym są wymogi organizacji a czym innym przepisy państwowe. W niektórych krajach przepisy Państwowe narzucają pewne ograniczenia ale z reguły praktyka nurkowa, jest regulowana przez standardy organizacji oraz pewne przyjęte zwyczaje działania baz nurkowych.


Chorwacja

W Chorwacji typowo nurkuje się z zarejestrowanymi bazami nurkowymi i w takim wypadku nurkowanie nie wymaga dodatkowych dokumentów.

Nurkowanie indywidualne wymaga wniesienia opłaty 2400 kun (około 1350 zł) od każdego nurka - opłata jest ważna przez jeden rok od daty wystawienia. Opłatę wnosi się w kapitanatach portów: Pula, Rijeka, Senj, Zadar, Sibenik, Split, Ploce or Dubrownik lub w oddziałach tych biur.

Nurek musi poznać rejony w których nurkowanie jest zabronione.

Nurek jest zobowiązany do oznaczenia miejsca nurkowego poprzez używanie pomarańczowej lub czerwonej boi o średnicy minimum 30 cm w centrum miejsca nurkowego lub umieszczenia flagi nurkowej (czerwona z ukośnym białym pasem) lub flagi "A" MKS; na miejscu nurkowym lub na łodzi z której prowadzone jest nurkowanie.

W nocy boja musi być dodatkowo oznakowana białym lub żółtym światłem migającym widocznym z minimum 300 metrów.

Teks ze strony: https://www.dalmatia.hr/en/divind/what-you-need-to-know-about-scuba-diving

Egipt Wprawdzie przepisy egipskie nie nakazują nurkować tylko z bazami ale w zakresie nurkowań rekreacyjnych, praktyka tamtejszych baz działa tak, że nurkować trzeba z bazą i przewodnikiem. Tylko w zakresie nurkowań technicznych bazy "puszczają" nurków samodzielnie.

Grecja W Grecji zabronione jest samodzielne nurkowanie między godziną po zachodzie słońca a godziną przed wschodem. Nurkowania nocne mogą być jedynie organizowane przez centra nurkowe. Oczywiście istnieje wiele ograniczeń dotyczących nurkowania w miejscach cennych przyrodniczo lub kulturowo. Nurkowanie uregulowane jest przepisami z rozporządzenia 3409/2005. Informacje zaczerpnięte ze strony: https://www.oceanic.cc/diving-rules/

Izrael W Izraelu mimo posiadania licencji można nurkować dopiero po skończeniu 12 lat. 11 latek nawet ze stopniem nie zanurkuje, nawet w towarzystwie instruktora zanurkować. Dodatkowo obowiązkowe jest ubezpieczenie nurkowe.

Malta

Na Malcie i w kilku innych krajach aby nurkować samodzielnie trzeba mieć AOWD czy P2 (CMAS**) Na ten problem nakładają się różnice wynikające z tego, że CMAS nie ma jednych standardów tylko - standardy krajowe. W jednym kraju można nurkować samodzielnie z P1 (CMAS*) w innym nie (z punktu widzenia organizacji) W Polsce jakiś czas temu, P1 nie mogły ze sobą nurkować, ale na szczęście (w mojej ocenie) to się zmieniło.

Polska

Polska nie ma specjalnych przepisów dotyczących nurkowania. Obowiązują nas normy europejskie, zarządzenia właścicieli zbiorników oraz zarządzenia wydawane przez Urzędy Morskie