Praca w nurkowaniu

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 16:04, 5 sty 2018 autorstwa MSC (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Praca oraz zarobki w nurkowaniu to trudny temat. Typowa praca jest dla przewodników nurkowych, najczęściej Divemasterów PADI oraz dla instruktorów w bazach PADI na świecie. Z jednej strony praca wydaje się bardzo przyjemna, z drugiej strony nie są to zawody najlepiej płatne na świecie. Trochę tak jak miliony ludzi ze smartfonami odebrało pracę zawodowym fotografom a na pewno zmniejszyło ilość dobrych miejsc pracy dla fotografów. Podobnie jest z wolontariuszami w wielu dziedzinach. Wolontariusz, native speaker języka angielskiego uczący w Tajlandii powoduje, że jakiś lokalny nauczyciel nie ma pracy. Oczywiście ten przykład, to też pewne uproszczenie, ale trochę tak jest. To co jest dobre z jednego punktu widzenia jest złe z innego. Na świecie jest bardzo duża grupa młodych ludzi, oraz "wcześniejszych" emerytów dla których propozycja bycia instruktorem w jakimś ciepłym miejscu wywołuje tylko pytanie "Kiedy?" a pieniądze są na dalekim miejscu. Jeżeli typowa baza nurkowa ma kilka osób stałej kadry oraz dziesięciu takich freelancerów, to inne bazy tak naprawdę muszą postępować tak samo. Ktoś robi DM czy Instruktora PADI, potem pracuje przez rok czy dwa i zajmuje się czymś innym. Czasami ktoś taki zakocha się w zawodzie i zamienia się w stałą kadrę. Jednak końcowy wynik jest taki, że instruktorzy zarabiają za mało, a w pięknych miejscach nurkowych - bardzo mało. Czy da się to zmienić? Chyba nie. Ale warto o tym pamiętać jak się narzeka na ceny nurkowań no i nie możemy się dziwić się, że w wielu regionach, gdzie koszty życia są większe pakiet nurkowań to nie jest 200 euro :-)

Z drugiej strony jak ktoś szuka pracy na wakacje to instruktor nurkowania to idealny zawód. Zarobi się lepiej niż na zmywaku a praca dużo przyjemniejsza :-) Po jakimś czasie i nabraniu doświadczenia jeżeli zacznie się być stałą podstawową kadrą w bazie nurkowej czy potem menadżerem takiej bazy to da się z tego żyć.