Pomoc:Kategorie

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 23:12, 3 mar 2012 autorstwa MIG (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
PD Ważna informacja: Edytując tę stronę, zgadzasz się aby Twój wkład został opublikowany na licencji Public Domain.

Jeżeli nie chcesz jej przestrzegać to nie wprowadzaj zmian na tej stronie. Ta strona jest jedną ze stron pomocy Public Domain, która może być kopiowana do świeżej instalacji wiki i/lub dystrybuowana w oprogramowaniu MediaWiki. Zobacz Pomoc:Zawartość, aby przejrzeć wszystkie strony.

PD

Kategorie pomagają w utrzymaniu porządku i ułatwiają przeszukiwanie bazy haseł. Aby przypisać hasło do odpowiedniej kategorii wpisz na końcu hasła w podwójnych nawiasach [[ ]] słowo Kategoria: zakończone dwukropkiem a po nim nazwę kategorii do której będzie należało hasło. Przykład wpisu dla hasła Wielki błękit

[[Kategoria:Historia]]

Lista kategorii jest przedstawiona w górnej części na stronie głównej. Hasło możne należeć do kilku kategorii (rzadko) lub do kategorii i jednej lub kilku podkategorii (dość często). Aby zobaczyć listę podkategorii należącą do danej kategorii najlepiej kliknąć w kategorie na stronie głównej i zobaczyć czy na tej stronie sekcja podkategorie. Przykładowo dla hasła w kategorii Miejsca nurkowe posiadają po kilka podkategorii na przykład opis Apo.

[[Kategoria:Miejsca nurkowe]]
[[Kategoria:Azja]]
[[Kategoria:Filipiny]]
[[Kategoria:Wyspy]]
[[Kategoria:Rafy]]

Wpis należny do kategorii Miejsca nurkowe [[Kategoria:Miejsca nurkowe]], ponieważ jest to wyspa należny do podkategorii wyspy [[Kategoria:Wyspy]] jest położona w Azji [[Kategoria:Azja]] a dokładniej na Filipinach [[Kategoria:Filipiny]]. Ponieważ glówna atrakcją są położone wokół rafy należny również do podkategorii [[Kategoria:Rafy]].

Tworząc nowe hasła zawsze przypisz je określonej kategorii. Nie twórz nowych kategorii!!! W razie potrzeby skontaktuj się z jednym z biurokratów lub moderatorów


Dodaj stronę do kategorii

By dodać stronę lub przesłać plik do kategorii, przejdź do edycji strony i dodaj do jej treści następujący fragment (gdzie NAZWA jest nazwą docelowej kategorii).

[[Kategoria:NAZWA]]

Do artykułu może być dodanych dowolna liczba takich znaczników co spowoduje, że będzie on wyświetlony na stronach każdej z kategorii. Znacznik Kategoria może zostać umieszczony w dowolnym miejscu strony, ale zwykle dodaje się go na jej samym dole - to dla wygody innych osób edytujących.

Jeśli znacznik kategorii zostanie wstawiony w sekcji tekstowej, wszystkie najbliższe nadmierne białe znaki zostaną zignorowane. Jeśli zostanie wstawiony pomiędzy listę i zwykły tekst, należy pamiętać o ręcznym dodaniu znacznika nowej linii <br />.

Dodanie znacznika Kategoria do kategorii zmieni ją w podkategorię. To dobry pomysł by zorganizować wszystkie swoje kategorie w hierarchię, która będzie miała jedną kategorię nadrzędną dla pozostałych.

Klucz sortowania

Klucz sortowania definiuje gdzie i pod jaką literą dana strona pojawi się na liście artykułów na stronie kategorii. (Domyślnie artykuł umieszczamy jest na liście artykułów z uwzględnieniem pierwszej litery jego pełnej nazwy z włączeniem przestrzeni nazw). Klucz sortowania dodaje się poprzez umieszczenie go w treści znacznika Kategoria. Na przykład poniższy znacznik umieści stronę w której treści zostanie wstawiony, na liście kategorii pod literą "S".

[[Kategoria:NAZWA|SORTOWANE]]

Klucze sortowania są wrażliwe na rozmiar liter, możliwe jest również użycie znaku spacji. Porządek sortowania listy artykułów korzysta z porządku używanego przez kodowanie Unicode. Klucz sortowania nie zmienia nazwy strony, która pojawi się na liście artykułów należących do kategorii.

Utworzenie kategorii

Kategoria może być stworzona w ten sam sposób w jaki stworzyć można dowolną inną stronę wiki (zobacz Help:Starting a new page/pl); dodaj tylko "Kategoria:" przed nazwą strony. (Lista artykułów w kategorii istnieje nawet jeśli nie powstanie strona opisująca kategorię, ale takie kategorie są oddzielone od pozostałych i nie są zbyt użyteczne jeśli chodzi o organizowanie i ułatwianie nawigowania.)

W przypadku kategorii, przeciwnie niż w pozostałych stronach wiki, możliwe jest zmiana jej nazwy (lub jej przeniesienie). Konieczne do tego jest utworzenie nowej kategorii i zmiana znacznika Kategoria na każdej ze stron należącej do zmienianej kategorii. Historia nowej kategorii nie będzie zawierała historii zmian starej, co jest niepożądane jeśli było w niej wiele zmian.

By uniknąć zbędnej pracy, przeszukaj swoje wiki przed utworzeniem nowej kategorii. Lista wszystkich kategorii może być znaleziona w "strony specjalne" w sekcji "narzędzia" po lewej stronie ekranu.

Kategorie ukryte

Wszystkie kategorie do których należy dana strona, są zwykle wyliczone na jej dole. Można jednak zapobiec wyświetlaniu kategorii na dole stron, które do niej należą, poprzez dodanie "__HIDDENCAT__" do kodu strony kategorii. (Każdy użytkownik może jednak je zobaczyć na liście "Ukryte kategorie", ustawiając opcję "Pokazuj ukryte kategorie" w sekcji "Ustawienia różne" strony Special:Preferences.)

Ukryte kategorie są automatycznie dodawane do kategorii Kategoria:Ukryte kategorie (określonej przez MediaWiki:Hidden-category-category).

Ukryte kategorie nie są ukryte na liście kategorii (Szablon:Bugzilla).

Tworzenie dowiązania do kategorii

By utworzyć linka do strony kategorii, użyj w linku dwukropka przed nazwą kategorii. (Bez tego dwukropka, taki link stałby się znacznikiem kategorii i dodałby aktualną stronę do tej kategorii.) By zmienić tekst linku, wpisz nowy tekst wewnątrz znacznika linku po znaku "|".

[[:Kategoria:NAZWA]]
[[:Kategoria:NAZWA|NOWY_TEKST]]

Na przykład, by stworzyć link do "Kategoria:Help", napisz "[[:Kategoria:Help]]", z czego powstanie Kategoria:Help.

Przekierowania muszą również używać dwukropka, w przeciwnym wypadku zostaną dodane do kategorii zamiast przekierowywać.