Planowanie gazów

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

_Artykuł w trakcie prac_
Każde nurkowanie wymaga zaplanowania ilości gazów pozwalających na bezpiecznie zrealizowanie nurkowania. Zaplanowana ilość gazów powinna również wystarczyć wystarczyć również w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych. W zależności od trudności nurkowania planowanie gazów może być zarówno banalnie proste jak i mocno skomplikowane.

Zasady ogólne

Niezależnie od stosowanej metody przyjmuje się że cały posiadany przez nurka gaz można podzielić na części, które są potrzebne do:

  • osiągnięcia celu nurkowania
  • umożliwienia powrotu (o ile wymaga tego nurkowanie)
  • realizacji bezpiecznego wynurzenia
  • obsłużenia sytuacji awaryjnych

Z powyższego zestawu widać ze jednym z parametrów jest cel nurkowania, a co za tym idzie jego plan, obejmujący czas i osiągane głębokości. Kolejnym ważnym parametrem planu jest ustalenie czy powrót z najdalszego punktu nurkowania do miejsca wynurzenia jest wymagany. Wymóg taki może być twardy czyli oznaczający brak możliwości wynurzenia. Do takich sytuacji należy nurkowanie w przestrzeniach zamkniętych, które zostanie omówione poniżej. Może być warunkiem miękkim w przypadku gdy wynurzenie jest możliwe lecz trudniejsze do realizacji lub wymagające dodatkowych działań pod wodą. Dobrym przykładem mogą tu być nurkowania wrakowe. Może też nie być wymagany, co bardzo często się zdarza w przypadku prostych nurkowań turystycznych. Realizacja bezpiecznego wynurzenia powinna obejmować odpowiednią prędkość wynurzenia, przystanek bezpieczeństwa lub dekompresje. Realizacja ostatniego punktu powinna zapewnić ilość gazów potrzebną na opanowanie awarii lub nieoczekiwanej sytuacji. Pod uwagę należy wziąć ilość osób nurkujących w zespole, ich wyszkolenie trudność nurkowania. Przyjmuje się że zakłady jedną za to najgorszą i występującą w najbardziej nieodpowiednim momencie awarię.

Ciśnienie powrotu

Bazując na powyższych punktach oraz mając jako dane parametry nurkowania, objętość i ciśnienie w butli lub butlach możemy obliczyć minimalne ciśnienie, która powinno wystarczyć na bezpieczne zakończenie nurkowania. Wartość ta jest nazywana ciśnieniem powrotu. W tym momencie nurek powinien, w zależności od przyjętych założeń, podjąć decyzje o wynurzeniu lub powrocie.

Metoda Rock Bottom

Metoda ta opiera się na analizowaniu potencjalnych sytuacji awaryjnych.

Metody uproszczone

W przypadku najprostszych płytkich nurkowań często stosuje się uproszczone zasady które pozwalają na łatwe oszacowanie wymaganej ilości gazów. Do takich metod należy zasada 50bar.

Nurkowaniach dekompresyjne

Nurkowania w przestrzeniach zamkniętych