Nurkowanie w zimnych wodach

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 16:09, 6 kwi 2013 autorstwa KubaG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przejście do nurkowania w zimnych wodach, po przyzwyczajeniu się do ciepłej wody może być trudne, ale jest wykonalne. Oto 6 wskazówek dla nurków ciepłowodnych rozważających nurkowania w zimnych wodach. Niektóre bardziej inne mniej oczywiste.


1. Nurkowania w zimnych wodach wymaga dodatkowego balastu:

Nurkowie w zimnej wodzie wykorzystują grubsze, bardziej wyporne pianki (lub suche skafandry), co wymaga użycia większej ilości balastu. Jest to oczywiste i w większości przypadków lokalne centrum nurkowe pomoże w doborze odpowiedniej ilości balastu.

Istnieje jednak dodatkowy aspekt nurkowania w zimnych wodach, który należy rozważyć przed podjęciem decyzji w sprawie ilości balastu potrzebnego podczas pierwszych nurkowań w zimnej wodzie. Do momentu kiedy nurek nie przyzwyczai się do zimnej wody, chłód wody na twarzy może utrudniać normalną kontrolę oddechu. Niektórzy nurkowie mogą mieć problem wykonać pełły wydech na powierzchni i aby się zanurzyć będą potrzebować dodatkowego kilograma lub dwóch.


2. Ubieranie sprzętu przed nurkowaniem w zimnej wodzie:

Planować na przód. Gdy nurek ma ubrane grube rękawiczki, niektóre drobne czynności stają się bardzo trudne do wykonania, na przykład ubranie i poprawne ułożenie kaptura czy wyciągnięcie zaplątanego wężyka. Więc jeżeli chcesz uniknąć sytuacji w której tuż przed wejściem do wody będziesz potrzebował ściągać część sprzętu aby się poprawić, planuj swoje działania z wyprzedzeniem.


3. Bądź przygotowany na początkowy szok wchodząc do zimnej wody:

Nurkowie przechodzący na nurkowania w zimnej wodzie powinni być przygotowani na krótkotrwały szok podczas wchodzenia do wody. Przez pierwszych kilka chwil w zimnej wodzie, nurek może czuć, że nie może swobodnie oddychać. Jest to jedna z reakcji fizjologicznej zwanej odruchem ssaków nurkujących i jest zupełnie normalna, gdy głowa osoby zanurza się w zimnej wodzie. Uczucie to mija po około kilkunastu sekundach. Część nurków aby przeczekać to uczucie zanim zaczną właściwe zanurzeni, unosi się na wodzie z zanurzoną w wodzie twarzą i kiedy minie rozpoczynają nurkowanie.


4. Jeżeli nurek odczuwa zimno jego zużycie powietrza rośnie:

Gdy ciało nurka ochładza się, zacznie spalić więcej kalorii, aby utrzymać ciepło. Zużywa wtedy więcej tlenu więc częstotliwość oddechu nurka również wzrasta. Jeśli nurek mocno się wyziębi, zacznie drżeć, a jego zużycie powietrza wzrośnie jeszcze bardziej od dodatkowej pracy mięśni. Grubsze pianki oraz suche skafandry, jak również dodatkowy ciężar konieczny dla zrekompensowania ich wyporności powodują wzrost oporów nurka pod wodą, a tym samym wzrost jego zużycia powietrza. Im dłuższe nurkowanie tym organizm bardziej się wyziębia i pod koniec nurkowania zużycie powietrza rośnie jeszcze bardziej. Jak zapobiegać tym problemom? Używać odpowiednio grubą piankę chroniącą przed zimnem lub suchy skafander i lepiej zakończyć nurkowanie wcześniej nim organizm całkiem się wyziębi.

5. Używaj automatów dopuszczonych do zimnych wód:

Większość sklepów nurkowych, obsługujących miejsca nurkowe z zimnymi wodami, wynajmuje lub sprzedaje odpowiednie automaty do nurkowania w zimnych wodach. Ważne jest, aby stosować automaty zatwierdzone do nurkowania w zimnych wodach. W automatach niezatwierdzonych do nurkowania w zimnych wodach pierwszy stopień może zamarznąć na skutek połączenia normalnego chłodzenia z ekspansji gazu z chłodną wodą, powodując swobodny przepływ powietrza (wzbudzenie automatu). Nurkowie powinni również przypomnieć sobie standardowe procedury pozwalające uniknąć zamarzania automatu, nawet podczas nurkowania z automatami zatwierdzonymi do zimnych wód. Przede wszystkim należy unikać czyszczenie automatu lub pompowania BCD podczas wdechu. Działania te prowadzą do zwiększonego poboru powietrza na pierwszym stopniu automatu i mogą wywołać zamarznięcie. Również przypomnij sobie procedury oddychania ze wzbudzonego automatu.


6. Czyszczenie maski w zimnej wodzie – bądź przygotowany:

Większość nurków odczuwa szok kiedy zimna woda zalewa im twarz, sprawia to, że wydech nosem w celu wyczyszczenia maski może być trudny w zimnej wodzie. Reakcję tę można pokonać w praktyce, ale nurkowie muszą doświadczyć tego szoku wywołanego zimną wodą kilka razy, zanim nauczą się czyścić swoje maski bez problemu. To nie jest przyjemne, ale ćwiczenie czyszczenia maski w zimnej wodzie jest niezbędne do bycia bezpiecznym na nurkowaniach w zimnych wodach. Pierwszy raz najlepiej spróbować przeczyścić maskę w wodzie na tyle płytkiej aby móc w niej swobodniej stanąć, nawet jeśli jest się doświadczonym nurkiem. Jeżeli wcześniej nie doświadczyło się czyszczenia maski w zimnej wodzie nawet doświadczony nurek może spanikować, ale po kilku próbach czyszczenie maski będzie już szło łatwo.

Na koniec:

Nurkowanie w zimnych wodach gdy jest odpowiednio przygotowane powinno być tak samo wygodne, jak ciepłym akwenie i równie przyjemne.

źródło:

[1]