Nurkowanie

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 14:40, 17 mar 2014 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przebywanie pod wodą ludzi dla przyjemności lub w celach wykonania określonej pracy. Może dotyczyć bardzo różnych środowisk i procedur. Patrz słownik nurkowy.


Historia

Nurkowanie komercyjne , mogło zacząć się już w starożytnej Grecji, od kiedy Platon i Homer wspominali o gąbkach używanych podczas kąpieli. Wyspa Kalymnos była głównym miejscem połowu gąbek. Używając ciężarków do 15 kg w celu przyspieszenia zanurzania, nurkowie na wstrzymanym oddechu zanurzali się na głębokość do 30 metrów na około 5 min w celu wydobycia gąbek


Nurkowanie bez sprzętu oddechowego

Nurkowanie na zatrzymanym oddechu

Nurkowanie na zatrzymanym oddechu zawiera szeroki zakres dyscyplin od prostego nurkowania na wstrzymanym oddechu do konkurencyjnych nurkowań bezdechowych. Umiejętność nurkowania oraz pływania pod wodą może być użyteczną umiejętnością w razie nagłego wypadku, jest ważną częścią sportów wodnych i treningu płetwonurków marynarki wojennej.

Snorkeling

Nurkowanie z krótką rurką do oddychania (fajką, maską i płetwami, pozwala nurkowi na oddychanie kiedy jest zanużony w wodzie ale wciąż blisko powierzchni.


Nurkowanie z użyciem zestawu powietrznego

Obieg otwarty Systemy oddechowe składają się z jednej lub więcej butli wypełnionej gazem do oddychania, sprężonym pod wysokim ciśnieniem, podłączonej do automatu oddechowego.

Zestawy Rebreather’owe System o obiegu zamkniętym pozwala na recyrkulację wydychanego gazu. Redukuje to ilość zużytego gazu, dzięki czemu rebreatery są lżejsze niż zestawy o obiegu otwartym przy podobnym zakresie nurkowania. Ponadto rebreathery wytwarzają o wiele mniej bąbli i hałasu, dlatego są pożądane przez nurków wojskowych, naukowych, fotografów oraz filmowców.

Płetwonurkowanie rekreacyjne do głębokości 40 m, dostępne nawet dla dzieci już od 10-12 lat (na znacznie mniejsze głębokości i pod opieką instruktora) bez wyznaczonej górnej granicy wieku, określonej stanem zdrowia kandydata. Rodzaje nurkowań w systemie PADI:

Nurkowanie głębokie

Nurkowanie jaskiniowe

Nurkowanie na wysokości

Nurkowanie nitroksowe

Nurkowanie nocne

Nurkowanie podlodowe

Podwodna nawigacja

Podwodny przyrodnik

Poszukiwanie i wydobywanie

Nurkowanie saturowane

Nurkowanie solo

Nurkowanie techniczne

Nurkowanie w suchym skafandrze

Nurkowanie w prądzie

Nurkowanie wielopoziomowe

Nurkowanie wrakowe

Nurkowanie z łodzi

Nurkowanie ze skuterem

Nurkowanie w sidemount'cie

Nurkowanie dzieci