Nurkopedia:Informacje prawne

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nurkopedia logo nowe.png Wyłączenie wszelkiej odpowiedzialności za skutki korzystania z Nurkopedii

W Wikipedii można znaleźć artykuły na wiele interesujących tematów. Nurkopedia powstaje jako wynik działalności użytkowników Internetu i nikt nie może zagwarantować, że zawartość wszystkich artykułów Wikipedii odpowiada prawdzie, jest rzetelna i aktualna.

Pamiętaj, że:

  • Korzystasz z Nurkopedii na własną odpowiedzialność!
  • Wikipedia nie powinna stanowić źródła dla rozstrzygnięć w postępowaniach prawnych, administracyjnych, medycznych itp.
  • W hasłach Nurkopedii niestety zdarzają się czasami informacje nieprawdziwe, nierzetelne lub nieaktualne.

Nurkopedia nie udziela żadnych gwarancji, zapewnień ani obietnic dotyczących poprawności publikowanych treści. Nurkopedia nie ręczy za zawartość artykułów w żaden inny sposób.

Nurkopedia jest otwartą encyklopedią, co oznacza, że tworzą ją nieodpłatnie ochotnicy zarówno pracujący indywidualnie jak i w grupach, którzy rozwijają tym samym wspólny zasób wiedzy. Takie rozwiązania pozwalają każdemu użytkownikowi Internetu na zmianę zawartości znalezionej na stronach tej encyklopedii. Choć dokładamy wszelkich starań, aby treść artykułów była weryfikowalna na podstawie wiarygodnych źródeł, nie jesteśmy w stanie ręczyć za wszystkie.

Nie oznacza to, że nie znajdziesz w Nurkopedii wielu wartościowych informacji, jednakże należy być świadomym, że Nurkopedia nie może gwarantować, w jakikolwiek sposób, wiarygodności informacji znalezionych na jej stronach. Ktoś mógł zmienić treść artykułu umyślnie lub przypadkowo wprowadzając fałszywe informacje, których nie dostrzegliśmy.

Odpowiedzialność za pojawienie się jakiejś niedokładnej lub oszczerczej informacji w Wikipedii spoczywa na autorze takiej informacji, nie zaś na właścicielach Nurkopedii czy innych autorach. Każda strona Nurkopedii posiada listę autorów, na której można odnaleźć autorów poszczególnych informacji (zob. Pomoc:Historia strony).

Grafiki i inne multimedia są udostępniane na indywidualnych licencjach, wskazanych przez autora danego dzieła. Przed wykorzystaniem należy zapoznać się z warunkami licencji, na której udostępniony jest dany materiał. Można tego dokonać wchodząc na stronę opisu materiału, klikając na nią lewym klawiszem myszki.

Jeśli potrzebujesz fachowej rady (na przykład medycznej lub prawnej) skontaktuj się ze specjalistą w danej dziedzinie, który jest upoważniony do udzielenia potrzebnej Ci porady (np. lekarzem, adwokatem).

Pamiętaj, że także Ty możesz korygować artykuły! Parafrazując Nowe Ateny: głupi nie zauważy, a mądry poprawi!

Zastrzeżenie dotyczące pojęć nurkowych

Większość artykułów w Nurkopedii odnoszą się do nurkowania, zasad bezpiecznego nurkowania, medycyny nurkowej, teorii dekompresji. Pomimo weryfikacji artykułów nie jesteśmy w stanie zagwarantować rzetelności ani aktualności. Pamiętaj że Nurkopedia to zbiór artykułów, który powstaje w sposób otwarty i dostępny każdemu. Mimo że Wikipedyści oraz Moderatorzy ciągle pracują, by poprawić i poszerzyć poszczególne artykuły, czasami możesz trafić na informacje nieprawdziwe, niepełne, skrótowe, sprzeczne ze sobą lub nieaktualne. Pamiętaj informacje z Nurkopedii nie zastąpią certyfikatu nurkowego.

Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych

Wiele artykułów Wikipedii zawiera informacje dotyczące zdrowia. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować rzetelności ani aktualności, dlatego nie można szukać w Nurkopedii porad na tematy zdrowotne.

Zbiór artykułów, jakim jest Nurkopedia, powstaje w sposób otwarty, dostępny każdemu i bez bezpośredniej kontroli. Mimo że Wikipedyści ciągle pracują, by poprawić i poszerzyć poszczególne artykuły, czasami możesz trafić na informacje nieprawdziwe, niepełne, skrótowe, sprzeczne ze sobą lub nieaktualne.

Zdecydowana większość artykułów o tematyce zdrowotnej jest napisana przez osoby nie posiadające wykształcenia medycznego.

Artykuły Nurkopedii dotyczące medycyny, medycyny nurkowej i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

Prosimy pamiętać, iż pomocy w kwestiach związanych ze zdrowiem należy zawsze szukać w kontakcie z fachowcem, a więc lekarzem, lekarzem dentystą, farmaceutą, fizjoterapeutą, pielęgniarką lub ratownikiem medycznym. Wszystkie problemy medyczne dotyczące nurkowania można tez konsultować w Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej (KOMH) w Gdyni telefon alarmowy (czynny całą dobę dla wypadków nurkowych) i konsultacji: +48586225163. Więcej informacji na stronach internetowych osrodka [1].

Zamieszczone w encyklopedii informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza czy też farmaceuty.

Zastrzeżenie dotyczące pojęć prawnych

Hasła prawne mają znaczenie informacyjne i edukacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady prawne.

Artykuły Nurkopedii dotyczące prawa i tematów pokrewnych służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada prawna. Umieszczone w tych hasłach informacje nie powinny być jedynym źródłem rozwiązania Twojego problemu prawnego. Spróbuj dotrzeć do innych opracowań. W razie poważnego problemu prawnego powinieneś zasięgnąć fachowej porady prawnej, udzielanej przez profesjonalnie do tego przygotowanego prawnika. W wielu sprawach prawnych istotne są terminy, których niedochowanie może powodować negatywne konsekwencje!