Konserwacja sprzętu

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 21:00, 1 gru 2011 autorstwa Mario0804 (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Inwestując w sprzęt chce się używać go i mieć w dobrym stanie przed długi czas. Na szczęście 90% sukcesu zależy do tego, w jaki sposób nurek go myje, przechowuje i konserwuje. Okresowe(co rok lub co dwa lata) przeglądy i serwis stanowią pozostałe 10%.

Mycie sprzętu po nurkowaniu

Po każdym nurkowaniu należy dokładnie myć sprzęt w słodkiej wodzie. Wyjątkiej jest, jeśli nurkuje się w idealnie czystej, słodkiej wodzie. Mycie usuwa zabrudzenia, osady, sól, które pozostawione na powierzchni sprzętu mogą być źródłem korozji i awarii ruchomych części. Sól na przykład jest niebezpieczna, ponieważ powoduje korodowanie metalowych części, a jej wytrącone kryształki mają ostre krawędzie, które mogą uszkodzić lub zablokować ruchome i miękkie elementy wyposażenia. Oprócz słonej wody, chlor jest równie szkodliwy dla sprzętu. Połączenie słońca i chloru powoduje blaknięcie skafandra. Z tego powodu należy płukać sprzęt po chlorowanej wodzie z równą uwagą jak się to robi po nurkowaniu w wodzie słonej.

Na szczęście, dokładne mycie sprzętu w słodkiej wodzie wystarcza, aby utrzymać go w dobrej formie. Cieplejsza woda jest skuteczniejsza w usuwaniu soli i chloru; można też używać specjalnych preparatów wspomagających usuwanie tych substancji. Używaj łagodnego strumienia wody – zwłaszcza, gdy płuczesz automat, zawory, przyrządy pomiarowe, delikatne elementy. Część producentów sprzedaje specjalne preparaty do mycia i konserwacji sprzętu, zwłaszcza do usuwania chemikaliów, pleśni, bakterii i innych „mieszkańców” mokrych i suchych skafandrów. Jeśli nie możesz umyć sprzętu zaraz po nurkowaniu, najlepsze co możesz zrobić, to trzymać go mokrym, aby zapobiec krystalizacji soli. Może pomóc spray usuwający sól. Jeśli sprzęt jednak wyschnie zanim zdążysz go wysuszyć, zamocz go w słodkiej wodzie i zostaw go w niej na kilka godzin zanim ostatecznie go wypłuczesz.

Suszenie

Po wypłukaniu, wysusz sprzęt dokładnie przed spakowaniem go. Jest to kluczowe zwłaszcza, jeśli zamierzasz przechowywać go w miejscu, gdzie obieg powietrza jest ograniczony, ponieważ niedokładnie wysuszony zacznie pleśnieć. Susz sprzęt w zacienionym miejscu, nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ promienie ultrafioletowe niszczą m.in. neopren, a nadmierne ciepło może uszkodzić delikatne przyrządy pomiarowe. Idealnie jest, jeśli suszysz i przechowujesz sprzęt nurkowy na wieszakach specjalnie zaprojektowanych do tego celu – mają one odpowiednią grubość i wytrzymałość, są gładkie i szerokie, odporne na korozję. Niektóre wieszaki są zaprojektowane do przechowywania kapturów, butów i rękawiczek.

Przechowywanie

Przechowuj sprzęt z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, w chłodnym pomieszczeniu, osłoniętym od spalin i źródeł ozonu. Gumowe elementy przechowuj nie naciągnięte, zachowujące natrualny kształt. Elementy silikonowe trzymaj z dala od neoprenowych, ponieważ neopren może odbarwić silikon. Jeśli zamierzasz przechowywać gumowe elementy przez dłuższy czas, owiń je w plastikową torbę. Zalecenia różnią się dla różnych skafandrów, zatem sprawdź, co w kwestii przechowywania poleca producent. Ogólnie rzecz biorąc, przechowuj nie neoprenowe skafandry złożone lub powieszone. Większość producentów suchych skafandrów zaleca przechowywanie ich złożonych delikatnie w specjalnej do tego celu torbie.