Kompartment: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (1 wersja)
 
Linia 24: Linia 24:
  
  
[[Kategoria:fizjologia]]
+
[[Kategoria:Fizjologia i medycyna nurkowa]]
[[kategoria:procedury]]
 
 
[[kategoria:teoria dekompresji]]
 
[[kategoria:teoria dekompresji]]

Wersja z 13:44, 14 mar 2013

Kompartment to teoretyczna tkanka mająca symulować tkanki ciała ludzkiego dla potrzeb modeli matematycznych opisujących dekompresję. Wartością charakterystyczną dla kompartmetu jest półokres nasycenia, czyli czas w jakim dany kompartment nasyci się (lub wysyci) azotem do połowy maksymalnego nasycenia.

Kompartmenty o różnych półokresach opisują różne tkanki organizmu. I tak:

krew 5 min
mózg 10 min
skóra 10-14 min
mięśnie 14-78 min
tkanka łączna 35-70 min
tkanka tłuszczowa 86-280 min

Różne modele dekompresyjne używają rożnej ilości kompartmentów do opisu nasycania ciała ludzkiego azotem i innymi gazami obojętnymi.

O ile nie ma wątpliwości, że różne tkanki w odmienny sposób absorbują i eliminują azot, ważne jest, by rozróżnić między pojęciem "tkanki" w fizjologii dekompresji i w modelowaniu dekompresji. Ze względu na wyższą rozpuszczalność jedne tkanki mogą zaabsorbować więcej azotu niż inne, a tym samym również dłużej się go pozbywają. Żeby matematycznie przewidzieć to, w jaki sposób różne tkanki ciała absorbują i usuwają azot, Haldane rozwinął model tkanki teoretycznej lub teoretycznych kompartmentów, bazujący na teoretycznym półokresie tkanek. Choć wierzył, że istnieje pewien związek pomiędzy wyznaczonym przez siebie półokresem, a żywym organizmem, nie zamierzał tworzyć tkanki teoretycznej, która odpowiadałaby konkretnej tkance ciała. Próbował raczej zbudować model matematyczny, który odzwierciedlałby fakt, że ciało nie absorbuje i wydala azotu w jednakowej skali czasowej.