Komora dekompresyjna

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komora dekompresyjna NOAA
Komora dekompresyjna
Pomieszczenie umożliwiające sprężenie nurków do podwyższonego ciśnienia stosowane w leczeniu chorób nurkowych oraz w dekompresji powierzchniowej.

Leczenie w komorze polega na poddaniu nurka sprężeniu do odpowiedniego ciśnienia i podania zalecanej mieszanki do oddychania, najczęściej tlenu. Nurka spręża się zgodnie z określonymi tabelami - najczęściej stosowana procedura polega na sprężeniu nurka do ciśnienia 2,8 atm (18 metrów głębokości) i podawanie na zmianę czystego tlenu przez maskę i powietrza w cyklach 5 minut przerwy (air breake)co 25 minut.

Powody dlaczego w komorze stosuje się ciśnienie tlenu 2,8 atm kiedy podczas nurkowania nie przekraczamy wartości 1,4 - 1,6 atm ciśnienia parcjalnego tlenu: Nurek nie poddany wysiłkowi ma mniejsze szanse dostać ataku zatrucia tlenem. Łatwiej niż pod wodą zauważyć pierwsze objawy i przerwać terapie ściągając maskę - zapobiegając w ten sposób późniejszej fazie czyli drgawkom z utratą przytomności. Personel ma doświadczenie więc również szybciej niż my nurkowie zauważa wstępne objawy (jak wyżej) Sam wypadek zatrucia tlenowego jest również mniej niebezpieczny ponieważ prawie zawsze atak udaje się opanować bez skutków ubocznych kiedy pod wodą większość/dużo zatruć kończy się śmiercią. Ostatni argument - ratujemy tym zdrowie i życie nurka a pod wodą narażalibyśmy się bez powodu.