Kategoria:Fizjologia

Z Nurkopedia
Strona przekierowująca
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fizjologia nurkowania

Ciało funkcjonuje jako całość, złożona z wielu układów. Jedne z nich mogą zostać uszkodzone bez większych konsekwencji dla reszty organizmu, w innych zaś przypadkach małe uszkodzenie może się skończyć śmiercią.

Nurek funkcjonuje w środowisku wodnym będąc bezpośrednio poddanym jego oddziaływaniom. Technika natomiast wykorzystuje wiedzę o fizjologii człowieka, pozwalając mu dostosować się i przetrwać w wodzie. Fizjologia nurkowania bada zachowanie organizmu i jego funkcjonowanie pod wodą. Ciało ludzkie bowiem składa się z milionów komórek, które - mimo iż każda z komórek jest niezależna - tworzą tkanki. Zarówno do komórek jak i do tkanek stosują się proste prawa natury, które miliony jednoczesnych zdarzeń sumują w jedną całość - żywy organizm.


Człowiek jako organizm porusza się, samoczynnie naprawia, reprodukuje oraz wykonuje inne skomplikowane czynności dzięki wyspecjalizowanym tkankom i organom. Wiele układów funkcjonuje niezależnie, realizując własne funkcje, a jednak tworzą w całości jeden organizm. Ciało funkcjonuje więc jako całość, złożona z wielu układów. Jedne z nich mogą zostać uszkodzone bez większych konsekwencji dla reszty organizmu, w innych zaś przypadkach małe uszkodzenie może się skończyć śmiercią (np. uszkodzenie mięśnia sercowego).

Obecnie w tej kategorii nie ma stron ani plików.