Karaiby

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 00:07, 14 lis 2011 autorstwa Mario0804 (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dla nurków w Ameryce Północnej i dla wielu Europejczyków, Morze Karaibskie jest miejscem wybieranym ze względu na wspaniałe nurkowanie, przygotowaną przez linie lotnicze podróż i setki wysp tropikalnych, każda o niepowtarzalnym charakterze. Na Karaibach jest największa na świecie koncentracja działań nurkowych.

Dokładnie położenie

Morze Karaibskie leży na półkuli zachodniej, ograniczone przez północne wybrzeża Ameryki Południowej, wschodnie wybrzeże Ameryki Centralnej, południowe wybrzeże Kuby, Haiti i Republiki Dominikany oraz zachodnie wybrzeże wysp Windward. Leżąc blisko równika (między ~10º a 20º szerokości geograficznej północnej), karaibskie słońce zapewnia ciepłą wodę i światło niezbędne do wzrostu i rozmnażania raf koralowych. Ta ciepła woda płynie na północ do Zatoki Meksykańskiej i w górę wzdłuż wschodniego wybrzeża Północnej Ameryki, zmniejszając temperaturę i zapewniając warunki tropikalne aż do Bermudów.

Z tego powodu, większość obszaru nazywanego „karaibskim nurkowiskiem” tak naprawdę nie znajduje się na Morzu Karaibskim, ale na Atlantyku. Co więcej, Bermudy, wyspy Florydy i Bahamów leżą na północ od właściwych Karaibów, ale dzięki Prądowi Zatokowemu mają ten sam typ klimatu i ekosystemy rafy koralowej. Możesz zatem uważać to za „rozszerzone” Karaiby.

Warunki nurkowe

Na większości Karaibów kiepskie warunki nurkowe należą do rzadkości i zazwyczaj nie trwają długo. Przez większość roku możesz oczekiwać widoczności, która rzadko spada poniżej 15 m/ 50 stóp, a często wynosi powyżej 30 m/ 100 stóp. Temperatura wody waha się od 21º do 26ºC (70º-90º F) w zależności od pory roku i szerokości geograficznej. Oznacza to, że zazwyczaj używa się lekkich lub częściowych skafandrów mokrych, a czasem można obyć się w ogóle bez skafandra. Gorsze warunki zwykle poprzedza deszcz i burze, choć „gorszy” może być określeniem względnym. W wielu popularnych środowiskach nurkowych widoczność sięgająca 10m/ 33 stóp uważana jest za dobrą, a na Karaibach oznacza gorsze warunki. Z reguły widoczność jest najlepsza w czasie por suchych (lato/jesień), ale są to również okresy najgorętsze. Większość karaibskich nurkowań odbywa się z wynajętych łodzi w osłoniętych od wiatru częściach wysp, choć wiele miejsc ma również doskonałe warunki do nurkowania z brzegu. Fale najczęściej są niskie bądź średnie w częściach wysp chronionych od wiatru, zakłócane jedynie rzadkimi wiatrami wiejącymi w przeciwnym kierunku. Jest to zjawisko najczęstsze zimą i wiosną, ale wcale nie uniemożliwia nurkowań.


Ludzie i kultura

Dziesiątki kultur znajdują tu swój dom, a wyspy i wybrzeża różnią się geograficznie w rozmiarze i pochodzeniu. W rezultacie oba wpływy - narodowy i naturalny wpływają na kształt każdego miejsca, tworząc wszędzie, gdzie pojedziesz, odrębne kultury i subkultury. Mówiąc bardzo delikatnie, większość kultur Karaibów składa się z mieszanki ludzi z Europy, a nawet populacji rdzennych lub pochodzących z Afryki. Powszechnie mówi się po angielsku dzięki turystom i wpływom USA, a języki europejskie – w szczególności hiszpański – powszechne są na wielu wyspach. Politycznie i gospodarczo naród Karaibów różni się ogromnie. Większość popularnych miejsc nurkowych istnieje tam, gdzie rząd i gospodarka są stabilne. Jednak przed podróżą zawsze warto sprawdzić miejsce docelowe.