Fitoplankton

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 19:28, 18 sty 2013 autorstwa MIG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fitoplankton
(gr. phytón = roślina) tzw. plankton roślinny, obejmujący glony, sinice i bakterie. Niektóre grupy gatunków posiadają zmineralizowane szkielety (krzemionkowe pancerzyki okrzemek Diatomeae czy bruzdnic Peridineae), które opadając na dna mórz tworzą warstwy osadów. Charakterystyczne dla tej grupy jest pojawianie się zakwitów (masowe pojawy jednego lub kilku gatunków). Produkując prawie całą materię organiczną wód morskich, właśnie fitoplankton stanowi podstawę wyżywienia wszystkich morskich organizmów, wraz z gatunkami lądowymi, korzystającymi z morskich zasobów jako źródeł pokarmu (głuptaki, pingwiny, albatrosy, uchatki, białe niedźwiedzie i wiele innych).
Fitoplankton widziany przez mikroskop


W morzach największe zagęszczenie jest w zasięgu wznoszących prądów morskich (upwellingi) dostarczających z dna substancje odżywcze oraz w okolicach umiarkowanych i chłodnych, w których ochładzanie się przypowierzchniowych wód powoduje ich opadanie na dno i wyzwala mieszczanie się wód, w efekcie unosząc z dna związki mineralne.