Ciśnienie krwi

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Z każdym uderzeniem serca krew napływa do tętnic, wywołując impuls ciśnienia krwi, czyli tzw. puls. Średnia częstotliwości pulsu u dorosłego człowieka to ok. 60-80 uderzeń na minutę. Choć serce nigdy się nie zatrzymuje (za wyjątkiem krytycznych stanów chorobowych, jak np. zawał serca) to jednak odpoczywa - miedzy kolejnymi skurczami.

Odróżniamy dwie wartości mierzonego ciśnienia - skurczowe i rozkurczowe. Krew przepływa przez układ krwionośny pod falującym ciśnieniem - w takt skurczów mięśnia sercowego.

Ciśnienie i puls wzrastają podczas wysiłku, stresu i strachu, wracając szybko do normy, gdy minie czynnik powodujący przyspieszenie pulsu. Puls i ciśnienie wzrastają najczęściej podczas wysiłku, co spowodowane jest wzrostem zapotrzebowania tkanek na tlen. To, w jaki sposób ciało monitoruje zapotrzebowanie na tlen, jest omówione w artykule omawiającym funkcje systemu oddechowego.

W wyniku stresu gruczoł adrenaliny wydziela ją do systemu krwionośnego, co stanowi część systemu obronnego organizmu. Adrenalina stymuluje serce do mocniejszych i częstszych skurczów, zwiększając zdolność całego organizmu do wysiłku (np. ucieczki). Dzieje się to odruchowo, np. w wyniku spostrzeżenia grożącego niebezpieczeństwa. Może się zdarzyć, że system zadziała, mimo iż nie ma rzeczywistego zagrożenia


Zalecenie
Zarówno stres jak i zwiększony wysiłek mogą wystąpić podczas rekreacyjnego nurkowania. Tak więc osoby, mające problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem lub układem krwionośnym powinny skonsultować się z wykwalifikowanym fizjologiem przed podjęciem decyzji o nurkowaniu.