Ciąża i nurkowanie

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 15:05, 13 mar 2013 autorstwa MIG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ciąża

Ciąża jest to okres od momentu zapłodnienia do wydania na świat płodu (porodu). U kobiety prawidłowy czas trwania ciąży wynosi 280 dni. Przybliżony termin spodziewanego porodu oblicza się dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 9 miesięcy i 7 dni.

Objawami wskazującymi na istnienie ciąży są:

  • zatrzymanie miesiączki
  • powiększenie sutków
  • przebarwienie linii środkowej brzucha i brodawek (objawy prawdopodobne)
  • nudności, wymioty
  • niezwykłe zachcianki smakowe
  • częste oddawanie moczu (objawy domyślne).


Ciąża i nurkowanie

Czy kobiety podczas ciąży znajdują sie w grupie podwyższonego ryzyka doświadzenia choroby dekompresyjnej (DCI)? Teoretycznie, ciąża jest przeciwskazaniem do nurkowania. Faktem jest, ze istnieje stosunkowo niewiele naukowych dowodów, a te ktore są dostepne oparte są na doświadczeniach prowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych. Dodatkowo uzyskane rezultaty sa kontrowersyjne. Interpretacja wyników rowniez jest ograniczona.

Urazy barotraumy płuc

Dopóki płód nie oddycha powietrzem, lecz wchłania tlen bezpośrednio z krwi matki, nie może doświadczyć urazu rozszerzania się płuc. Ciężarna, która ucierpi z powodu embolii powietrznej, narazi jednak na niebezpieczeństwo życie swoje, a przez to życie dziecka. Jeżeli embolia wymaga leczenia w komorze dekompresyjnej, leczenie może być ryzykowne dla dziecka z powodu szkodliwości oddziaływania gazów. Z uwagi jednak na to, iż uraz rozszerzania się płuc jest łatwy do uniknięcia oraz, że samemu płodowi nie zagraża uraz płuc, te rodzaje urazów nie mają znaczenia dla nurków, którzy przestrzegają podstawowych praktyk nurkowych.

Toksyczność gazów

Nurkowie doświadczają zwiększonej absorpcji tlenu i azotu. Oddychanie powietrzem na znacznej głębokości lub wzbogaconym powietrzem poniżej MODu (maksymalnej głębokości operacyjnej) może prowadzić do toksyczności tlenowej. Azot, znajdujący się we wdychanym powietrzu na pewnej głębokości może powodować narkozę azotową. Jednakże tylko zwiększony poziom tlenu może być rozważany jako potencjalny problem dla dziecka w łonie matki.

Toksyczność tlenowa

Toksyczność tlenowa może pojawić się nagle, gdy nurek osiągnie głębokość poniżej 40 metrów. Eksperymenty z ciężarna owcą badały bezpieczeństwo płodu w środowisku wysokiego ciśnienia - przy wzrastającym ciśnieniu tlenowym płód doświadczał mało znaczącego wzrostu zawartości tlenu, podczas gdy matka była wystawiona na cząstkowe ciśnienie tlenowe o skali 2,1 atmosfer (limit dla rekreacyjnego nurkowania ze wzbogaconym powietrzem wynosi poniżej 1.4 atmosfer, z dopuszczalnym maksimum 1.6 atmosfer). Przy 3.15 atmosfer zawartość tlenu płodu wzrasta, lecz jest ono przecież znacząco większe niż, to któremu sam nurek może stawić czoło (PO2 3.15 atmosfer jest równoważne z nurkowaniem do 141 metrów z wykorzystaniem powietrza, bądź 69 metrów z wykorzystaniem EANx40), a więc wzrastająca zawartość tlenu również nie powinna być problemem dla dziecka. Jest to dobra wiadomość dla kobiet, które odkryły, że były w ciąży podczas głębokiego nurkowania.

Istnieje jedyna okoliczność, gdy nurek może być narażony na ekstremalnie wysokie cząstkowe ciśnienie. Nurek leczony w komorze dekompresyjnej z powodu choroby dekompresyjnej jest przeważnie wystawiony w określonym czasie na tlen pod wysokim ciśnieniem. Płód narażony na bardzo wysokie ciśnienie tlenu, zwłaszcza w późnym okresie ciąży, teoretycznie może więc być narażony na uraz oczu. Jest to możliwe, gdyż wcześniaki, które w przeszłości były poddawane leczeniu tlenowemu reagowały tym właśnie urazem, prowadzącym niekiedy do ślepoty. Jednakże operatorzy komór dekompresyjnych obserwują, iż dzieci matek leczonych w komorach dekompresyjnych z powodów nie nurkowych na ten uraz nie zapadały. Inną kwestią jest to, czy płód może ucierpieć z powodu zbyt małej ilości tlenu. Łożysko reguluje przepływ tlenu – istnieją więc naturalne mechanizmy fizjologiczne, dostarczające dziecku odpowiednią ilość tlenu, nawet wówczas, gdy matka ma go mało. Dziecko zostałoby więc pozbawione tlenu w ekstremalnych warunkach, takich jak np. jak utonięcie matki.

Choroba dekompresyjna

Czy płód może ucierpieć w wyniku choroby dekompresyjnej lub w wyniku tworzenia się pęcherzyków azotu? Jest to problem, którego rozpatrywanie wywołuje wiele niejasności. Rozważamy najczęściej trzy główne problemy:

  1. Czy jeżeli nurkująca kobieta ucierpi z powodu choroby dekompresyjnej, to dziecku stanie się krzywda?

Badania na ciężarnej owcy wskazują, iż jeżeli była ona narażona w końcowym etapie ciąży na wysokie ciśnienie, lecz nie na tyle wysokie, by spowodować chorobę dekompresyjną, jagnię rodziło się zdrowe. Jednakże, jeśli owca w końcowym etapie ciąży zapadała na chorobę dekompresyjną i nie była leczona, jagnięta rodziły się martwe. Teoretycznie wiec, choroba dekompresyjna może spowodować urodzenie martwego dziecka. Nie wiadomo jednakże, jakie będą jej skutki w początkowym etapie ciąży, jeśli kobieta zostanie poddana skutecznemu leczeniu. Być może któregoś dnia zostaną opracowane dane (niekoniecznie związane bezpośrednio z nurkowaniem), tłumaczące ten przypadek, lecz obecnie na ten temat wiadomo niewiele.

  1. Czy pęcherzyki azotu powstają u dziecka w tym samym tempie, co u matki?

Jest to poważny problem dla kobiety, która odkrywa, że była w ciąży podczas nurkowania bezdekompresyjnego, uznawanego za bezpieczne dla niej samej. Wczesne eksperymenty, prowadzone na psach i szczurach pokazały płodową odporność na tworzenie się pęcherzyków, lecz późniejsze badania prowadzone na owcy i kozie wykazały sprzeczne wnioski. W jednym z eksperymentów, gdy owcy stworzono warunki odpowiadające głębokości 50 metrów pęcherzyki wytworzyły się u matki, lecz nie u płodu. W podobnym eksperymencie z owcą i kozą pęcherzyki wytworzyły się zarówno u matek, jak i u płodów. Noworodki jednakże urodziły się normalne. Na podstawie tych danych wielu badaczy sądzi, iż istnieje pewien stopień ochrony płodu i pęcherzyki wystąpią u dziecka z mniejszym prawdopodobieństwem, niż u matki. Jednakże mamy wciąż zbyt mało danych, by oszacować ryzyko w zależności od głębokości i trwania nurkowania.

  1. Czy pęcherzyki mogą spowodować komplikacje porodowe?

Spekuluje się, iż jakikolwiek pęcherzyk, uformowany u płodu może spowodować poronienie, ponieważ potencjalnie zakłóca jego normalny rozwój. Jednakże, gdy pęcherzyki azotowe formują się u nurka, płuca przeważnie odfiltrowują pęcherzyki, dzięki czemu nie osiągają one części tętniczej układu krążenia, gdzie spowodowałyby uszkodzenie. Ponieważ płuca płodu nie funkcjonują, nie ma systemu powstrzymującego pęcherzyki, lecz z drugiej strony – pęcherzyki tworzące się u matki będą odfiltrowane przez łożysko i nie dotrą do dziecka. Przeprowadzono dwie serie badań kobiet – nurków. W jednej z nich, grupa nurkujących do 30 metrów lub głębiej podczas ciąży miała wyższy wskaźnik komplikacji porodowych, niż grupa kobiet nie nurkujących. Jednakże wskaźnik ten nie różnił się zbytnio od przeciętnej całej populacji. W innej serii badań nie doszukano się różnic.

Ciąża i nurkowanie-inne

Nalezy pamietac, ze ryzyko choroby dekompresyjnej u matki, jest zwiekszone, ze wzgledu na zmiany fizjologiczne jakie zachodza w tym okresie.

  • Podczas ciąży, zmieniona jest dystrybucja płynow ustrojowych w organizmie kobiety, co ogranicza zdolnosc wymiany gazowej. Mozna wiec zalozyc, ze ograniczone byloby, rowniez, usownie azotu rozpuszczonego w tkankch.
  • Dodatkowo, zmieniona dystrybucja plynow ustrojowych moze byc przyczyna powstawania obrzekow nosogardzieli, co prowadzi do blokady nosa i uszu. Krotko mowiac, wzrasta ryzyko tzw. squeeze.
  • Zjawisko porannych mdlosci I wymiotow moze byc spotegowane na "bujajacej sie" lodzi. Jest to nieprzyjemne doswiadczenie i moze doprowadzic do powaznych problemow, gdy nurek spanikuje.

Płód i nurkowanie

Odnoszac sie do niewielkiej ilosci danych naukowych, mozna rowniez przewidziec, ze nurkowanie zwieksza ryzyko uszkodzenia rozwijajacego sie plodu. Istnieje cala lista przypadkow powiklan po nurkowaniu, wlaczajac w to przypadki choroby dekompresyjnej.

Np.:

  • Bolton Survey 1980:

109 kobiet, ktore nurkowaly przed zajsciem w ciaze. 69 kobiet przestalo, po zajsciu w ciaze. Odnotowano wzrost ryzyka defektow (z uwzglednieniem wad serca) w grupie nurkujacej. W grupie, ktora zaprzestala nurkowania ryzyko to pozostalo bez zmian w porownaniu z ogolna populacja kobiet ciezarnych.

  • Zespol Turnera-Case Report 1982

Wiadomości czerpane ze strony DAN: [1]