Astma

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 11:45, 26 mar 2013 autorstwa KubaG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nurkowania z astmą.

Nurkowanie z astmą jest kontrowersyjnym tematem. W przeszłości astmę uznawano za ostateczne przeciwwskazanie do nurkowania. Niedawno opinia ta zaczęła się zmieniać. Wielu lekarzy nurkowych teraz przyjmuje, że astma nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do nurkowania. Potencjalni nurkowie z astmą powinny być ocenieni indywidualnie w celu określenia ich zdolności do nurkowania. Lekarze przy podejmowaniu decyzji, czy wyrazić zgodę na nurkowania biorą pod uwagę rodzaj i nasilenie astmy, historię ataków, oraz co wywołuje astmę. Potencjalni nurkowie z astmą muszą zobaczyć się z lekarzem nurkowym i poddać się rutynowej kontroli płuc przed wejściem do wody.


Co to jest astma?:

Astma jest chorobą, która powoduje zwężenie dróg oddechowych w odpowiedzi na pewne bodźce. Osoby z astmą mogą doświadczać epizody astmy (lub ataki) po ekspozycji na alergeny lub zimno, jako reakcje na wysiłek, lub pod wpływem skrajnego stresu.

Astma jest częstą chorobą. Badania w Stanach Zjednoczonych szacują, że u około 7% populacji zdiagnozowano astmę w pewnym momencie ich życia. Niektórzy ludzie mają astmę w dzieciństwie, ale wyrastają z tego, u innych rozwoju astmy przypada w późniejszym życiu.


Dlaczego Astma może być niebezpieczne podczas nurkowania?:

W czasie ataku astmy, drogi oddechowe osoby zwężają się. Powoduje to, że powietrze nie może poruszać się sprawnie do i z płuc. Prowadzi to do wzrostu oporu oddychania i wzrostu wysiłku potrzebnego osobie do wykonania wdechu i wydechu.

Powietrze, którym nurkowie oddychają jest skompresowane przez ciśnienie wody. Sprężone powietrze jest gęstsze niż powietrze na powierzchni i dlatego ma zwiększone opory oddechowe (wymaga więcej wysiłku na wdech i wydech). Jeżeli oddychanie na powierzchni jest jak picie napoju przez słomkę to na głębokości jest jak picie miodu prze te słomkę. Im głębiej nurek jest, tym gęstsze powietrze którym oddycha i tym bardziej zwiększają się opory oddechowe. Dodając większe opory oddychania pod wodą do zwiększonej oporności oddychania w czasie ataku astmy, możliwe jest, że nurek pod wodą nie będzie w stanie uzyskać odpowiedniej ilość powietrza.

Podczas wynurzania się, powietrze w płucach rozszerza się w odpowiedzi na spadek ciśnienia wody. To nie problem dla nurka bez astmy, ponieważ rozszerzające powietrze ucieka z jego dróg oddechowych, kiedy oddycha. Jednakże, nurek nawet z łagodnym atakiem astmy nie będzie w stanie wypuścić z płuc powietrza z normalną szybkością, ponieważ jego drogi oddechowe są zwężone. Rozszerzające powietrze może być uwięzione w płucach, a nawet małe ilości uwięzionego rozszerzającego się powietrza mogą powodować choroby dekompresyjnej, które mogą mieć poważne, a niekiedy śmiertelne, skutki.

Nurkowanie z astmą jest bardziej niebezpieczne niż normalne ćwiczenia ze względu na logistykę nurkowania. Pod wodą, nurkowie nie mogą natychmiast zaprzestać ćwiczenia i/lub zaaplikować przeciwastmatycznych leków.


Czy Astma jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do nurkowania?:

Nie. Niektóre osoby z astmą mogą być dopuszczone do nurkowania. Zależy to od rodzaju astmy i indywidualnej historii choroby. Potencjalny nurek powinien skonsultować się z lekarzem nurkowym, przejść rutynowe testy płuc i w pełni rozumieć ryzyko nurkowania z astmą przed dokonaniem ostatecznej decyzji.


Co Lekarze powinni wziąć pod uwagę przy określaniu zdolności do nurkowania astmatyków?:

Niektóre kwestie przy ocenie zdolności danej osoby do nurkowania to jego rodzaj astmy, częstość napadów astmy, leki, oraz jego osobista historia choroby.

Ogólnie, astma, która jest uruchamiana przez wysiłek, zimno lub stres jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do nurkowania, ponieważ każdy z tych czynników może wystąpić podczas nurkowania.

Astma która jest wywołana przez alergeny (np. pyłki lub sierść kota), zazwyczaj nie jest przeciwwskazaniem do nurkowania, ponieważ jest mało prawdopodobne, że nurkowie napotkają te alergeny podczas nurkowania.

Nurkowie przyjmujący leki aby kontrolować objawy astmy nie są koniecznie wykluczeni z nurkowania. Kluczem jest to, czy czyjaś astma jest pod kontrolą. Niektóre leki, do kontroli astmy są dopuszczone podczas nurkowania. Lekarz nurkowy rozważy rodzaj leków i ich skuteczność w zapobieganiu atakom astmy przed dopuszczeniem osoby do nurkowania.


Dlaczego testy fizyczne są ważne w ocenie zdolności do nurkowania z astmą?:

Badania fizyczne są niezbędne do określenia stanu płuc danej osoby, co skutkuje jego zdolnością do nurkowania. Osoby, które dawno nie miały lub miały tylko nieliczne ataki astmy mogą nadal być niezdolne do nurkowania jeśli ich płuca są słabe lub w złym stanie. Uważaj na lekarzy, którzy wystawiają decyzję "nie" lub "tak" bez wcześniejszej fizycznej oceny. Jakie badania fizyczne lekarze wykorzystują do oceny zdolności do nurkowania z astmą?:


Badania wykorzystywane do oceny stanu zdrowia płuc są zazwyczaj proste i nieinwazyjne.

Spirometria: badanie spirometryczne wymaga od człowieka oddychania w maszynę, która wykorzystuje zebrane informacje ze sposobu w jaki osoba oddycha, by ocenić jego stan płuc. Podczas badania osoba może zostać poproszona, na przykład, aby całkowicie wdychać i wydech powietrze tak mocno i długo, jak tylko może.

Szczytowy test przepływu: badanie szczytowego przepływu może być przeprowadzone przy użyciu wyrafinowanego spirometru lub prostego przepływomierzu szczytowego. Wyniki uzyskane z prostego przepływomierzu szczytowego mogą być mniej miarodajne niż kilka zmiennych zwykle otrzymywanych z testu spirometrem.

Test pobudzania oskrzeli: Trwa debata, czy test ten powinien być stosowany w celu określenia zdolności do nurkowania, niektórzy lekarze twierdzą, że uzyskane wyniki z tego badania są fałszywie dodatnie. W teście do płuc wprowadza się słoną wodę, a następnie obserwuje się jak płuca reagują.

Test wysiłkowy: Badanie spirometrem lub przepływomierzem szczytowym może być wykonywane porównawczo przed i po wysiłku fizycznym. Pomaga to lekarzowi określić, czy jest astma wywołana jest wysiłkiem.

Test po lekach rozszerzających oskrzela: płuca osoby mogą być badane po zastosowaniu leków na astmę, aby sprawdzić, czy są skuteczne. Wiele leków na astmę jest zatwierdzanych do nurkowania, jeśli skuteczność ich jest indywidualnie przetestowana dla konkretnej osoby.


Więc, czy należy nurkować z astmą?:

To zależy. Decyzja o nurkowaniu z astmą powinna być podjęta przez pacjenta i lekarza po dokładnym przebadaniu i uwzględnienie różnych czynników wpływających na astmę i nurkowanie. W razie wątpliwości, nie należy nurkować z astmą do rozwiania ich przez lekarza nurkowego.


Źródła:

[1]

[2]

[3]

[4]