Apo

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 20:53, 20 mar 2012 autorstwa MIG (dyskusja)$7

Skocz do: nawigacja, szukaj

Apo Island - mała wulkaniczna wysepka 0.74 km2 położona około 7km na wschód od południowej części wyspy Negros około 30km od stolicy Negros Oriental - Dumaguete City. Obszar ten należy do Central Visayas - rejonu VII według podziału administracyjnego Filipin. Wyspa nie posiada ujęć wody pitnej, jest ona dowożona z wyspy Negros. Prąd jest dostępny jedynie z generatorów spalinowych.
Wyspę zamieszkuje około 745 mieszkańców (2007), na wyspie jest około 30 miejsc noclegowych dla turystów.
Współrzędne geograficzne: 9°4'N 123°16'E.

Widok na Apo Island Beach Resort and Dive Center.

Wyspa jest otoczona wspaniałą rafą koralową, która jest rezerwatem morskim. Najciekawszym fragmentem tej rafy jest "Sanctuary" położone na wschodniej części wyspy. Jest to koralowe plateau o głębokości 1-5m długości kilkuset i szerokości kilkudziesięciu metrów kończące się koralową ścianą opadającą na 20-30m. Niesowita ilość ryb i innych zwierząt morskich oraz różnorodność korali w połączeniu z przejrzystą wodą i małą głębokością powodują że jest to idealne miejsce do snorkelingu.

Nurkowiska

Nurkowanie wymaga opłaty - wstęp do Sanctuary jest dodatkowo płatny i limitowany. Są również dodatkowe opłaty za filmowanie i fotografowanie. Nurkowania odbywa się z łodzi za wyjątkiem plaż przy centrach nurkowych.

  • Marine Sanctuary / Clown Fish City
  • Rock Point East
  • Rock Point West
  • Chapel
  • Coconut
  • Largahan.
  • Kan-u-ran (Kan-Oran)
  • Cogon
  • plaże przy centrach nurkowych i jeszcze kilka innych miejsc

Bazy

Na wyspie istnieją dwie bazy: Liberty Lodge and Pauls Dive Center [1] Apo Island Beach Resort and Dive Center [2] W obu można wypożyczyć sprzęt i napełnić butle. W obu bazach są miejsca noclegowe po kilkanaście miejsc w każdej z nich. Z uwagi na brak wodociągów oraz dostęp do energii elektrycznej w ograniczonym zakresie standard możne być zaskoczeniem dla części europejskich nurków. Na szczęście urok wyspy i wspaniałe wyżywienie powinny zrekompensować to w pełni.

Widok na plaże. W tle Liberty Lodge and Pauls Dive Center.

UWAGA W roku 2011 potężny sztorm zniszczył całą wschodnią część wyspy. "Sanctuary" i miejsca w tej części wyspy zostały zniszczone.