Albert A. Bühlmann

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 22:34, 13 paź 2013 autorstwa KubaG (dyskusja | edycje)$7

Skocz do: nawigacja, szukaj

Profesor Albert A. Bühlmann (16 maja 1923 - 16 marca 1994), szwajcarski lekarz, który był głównie odpowiedzialny za wkład w rozwój teoria dekompresji.

Zakres jego badań obejmował zarówno złożone nurkowania komercyjne i wojskowe jak i okazjonalne nurkowania rekreacyjne.

Po ukończeniu nauki na Uniwersytecie w Zurychu , Bühlmann wyspecjalizował się w patofizjologii układu oddechowego i krążenia a w szczególności interesował się fizjologią oddychania na dużych wysokościach i w środowisku wysokiego ciśnienia.

W wyniku wieloletnich badań w Laboratorium Fizjologii Hiperbarycznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu, w Szwajcarii opracował algorytm dekompresji.

Algorytm dekompresji Bühlmanna jest modelem matematycznym przedstawiającym w sposób, w jaki gazy obojętne wnikają do tkanek i opuszczają je w zależności od zmiany ciśnienia otoczenia. Jest on używany do tworzenia tabel dekompresyjnych Bühlmanna, które umożliwiają nurkom zaplanowanie głębokości i czasu trwania nurkowania i dekompresji oraz wyznaczają ewentualne przystanki dekompresyjne.

Rezultatem badań rozpoczętych w 1959 roku było opublikowanie w roku 1983 książki pt. „ Dekompresja- choroba dekompresyjna”. Książkę uznano za najbardziej kompletny zbiór informacji do obliczeń dekompresji a wiedzę w niej zawartą wykorzystywano nawet po zastosowaniu algorytmów w komputerach nurkowych.

żródła

[1]