Zgubiony sprzęt nurkowy

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Chciałbym po pierwsze zwrócić uwagę wszystkim którzy przy każdej "znikniętej" rzeczy nurkowej piszą, mówią itp. złodzieje. Po pierwsze jako osoby prowadzące bazę nurkową stwierdzamy, że chyba nie ma innego rodzaju miejsca gdzie można zostawić na cały dzień sprzęt, otwarty samochód, itp i nigdy nic nie ginie. Sam od lat trzymam wszystko cały dzień na wierzchu i nigdy mi nic nie zginęło. Trzeba pilnować trzech zasad. Jak zapomnisz na noc to czasami rano nie ma. Nie winił bym nurków a raczej nocnych łazików. Statystycznie jak zostawisz suchacza czy komputer na noc na ławce to 70% będzie rano ale w 30% nie i tak to już jest.


Jak kładziesz coś, wieszasz, itp to postaraj się aby było jasne, że to twoje. Nurkom przy pakowaniu myli się sprzęt, często w dobrej wierze myślą, że zanoszą ocieplasz kolegi do samochodu a on już swój zaniósł itp. W takim razie twój sprzęt odjedzie i czasami w warunkach wspólnego magazynu klubowego nawet nie wiadomo że coś zabrano ekstra. Po dwóch miesiącach ktoś się zastanawia skąd się wziął ten dziwny ocieplacz i nawet nie wiadomo komu i GDZIE zabrany. Jak przy sprzęcie nie masz imienia i numeru telefonu to może nie oddać go najuczciwsza osoba, bo nie wie komu. Jest klika prostych patentów - wkładaj drobiazgi zawsze do skrzynki - nie musi być zamykana - po prostu do skrzynki. Jak coś odwieszasz do suszenia powieś jeszcze coś charakterystycznego - automat, pas, maskę - coś co zwróci uwagę.

No i trzeci zasada - nigdy nie odkładaj kafli nigdzie. Możesz cały dzień trzymać kafle w otwartej skrzynce na wodą i żaden nie zniknie. Jak położysz kafel na ławce i pójdziesz nurkować to na pewno go nie będzie. Uczciwość nurkowa nie obejmuje kafli :)

Dodatkowa prośba nie dotycząca tylko Zakrzówka. Jak znajdziesz cokolwiek odnieś do lokalnej bazy a potem dopiero ogłoś w internecie. Ludzie często połapują się, że coś zgubili jak pojadą na następne nurkowanie. Jak nie leży u nas to po dwóch - trzech tygodniach ogłoszenia w necie nie znajdą i nie mają jak trafić a u nas poczeka i się znajdzie.