Zespół urazów dekompresyjnych

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Określenie "zespół urazów dekompresyjnych" (decompression illness, DCI) zamienne jest z określeniem "choroba dekompresyjna" (decompression sickness, DCS), nie są to synonimy. Choroba dekompresyjna jest jednym z możliwych urazów dekompresyjnych. Choroba dekompresyjna to określenie stanu spowodowanego przez wydzielanie się nadmiaru azotu lub innego gazu rozpuszczonego we krwi w postaci pęcherzyków, tworzących się w obrębie organizmu. Szczegółowo omówimy chorobę dekompresyjną, jej przyczyny oraz zapobieganie w następnej części tego rozdziału.

W efekcie urazu rozprężeniowego płuc również może dojść do wepchnięcia gazu do krwiobiegu. Mechanizm tworzenia pęcherzyków jest inny niż przy chorobie dekompresyjnej, ale ostateczny problem jest taki sam: pęcherzyki blokujące przepływ krwi i powodujące uszkodzenia tkanek na inne sposoby. Dlatego niektóre z najpoważniejszych symptomów pojawiają się przy obu urazach.

Ponieważ zarówno barotrauma płuc, jak i choroba dekompresyjna wymagają takiej samej pierwszej pomocy, nie ma potrzeby rozróżniać ich podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu nurkowi. Określenie "zespół urazów dekompresyjnych" odnosi się zatem zarówno do choroby dekompresyjnej, jak i do barotraumy płuc – takie same są procedury postępowania i pierwsza pomoc. Jeżeli będzie to konieczne, lekarz wyspecjalizowany w medycynie nurkowej zidentyfikuje mechanizm konkretnego urazu w późniejszym terminie, gdy nurek znajdzie się w szpitalu.