Twin

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Twin to zestaw dwóch butli połączonych w całość dla zwiększenia objętości zabieranego gazu oraz zwiększenia bezpieczeństwa przez możliwość rozseperowania butli za pomocą manifoldu.

Manifold centryczny czyli uszczelniany na oringach mieszczących się po obu stronach gałki manifoldu. Ważne jest aby gałki zamykały się całkowicie po wykonaniu około 2-2,5 obrotu. Jak trzeba wykonać 4-5 obrotów to po prostu zajmuje więcej czasu a nie daje żadnych zalet.

Gałki powinny się lekko kręcić ale to też zależy od serwisu (smarowania) więc nie zawsze próba u kolegi ukazuje rzeczywiste problem lub zalety.

Sprawdzać opory w kręceniu gałek należy przy nabitym do 200 atm twinie a nie przy pustym. Obręcze do twina mocujące butle razem - lepsze są szersze i bardziej masywne niż cienkie "blaszane". Butle jeżeli chodzi o 12 litrowe to chodzą w standardzie 12 kg sztuka - "lekkie" lub około 14 kg sztuka "ciężkie".

Lżejsze są lżejsze ale wymagają więcej balastu (balast można nosić osobno), ciężkie wymagają mniej balastu ale jak się nosi samego twina to więcej waży.

Trudno oczywiście doradzać wybór twina jak się nie wie jakie nurki ktoś planuje. Jednak zestaw 2 x 12 do 200 atm ważący po 12 kg butla jest najbardziej uniwersalny w podstawowym tego słowa znaczeniu. Pasuje do większości partnerów, do 2-3 nurkowań rekreacyjnych, do większości nurkowań technicznych, lepiej się nosi bez balastu; ze względu na lekkość wymaga więcej balastu więc się lepiej trymuje. Ze względu na typowe butle na świecie - 11.3 litra - "80" jest najmniej zmian mentalno-planistycznych jak się wyjeżdża. Ale ktoś ze względu na konkretne cele może wymagać czegoś innego. Jednak jest sporo nurków którzy żałowali kupienia zestawów 2 x 10, 2 x 12 na 230 i 2 x 10 i 2 x 12 na 300 i zmieniały. żadko spotyka się aby ktoś zmieniał 2 x 12 na 200 atm. bo typowy nurek wykonuje najwyżej kilka nurkowań w roku gdzie coś innego niż 2 x 12 na 200 jest lepsze.

Zalety 2x12/300 bar: -większa ilość gazu (trzeba tutaj pamiętać, że przy ciśnieniach powyżej 200 bar ilość gazu będzie mniejsza niż wynikająca z liniowego p*V ze względu na współczynnik ściśliwości – innymi słowy będziesz faktycznie miał mniej gazu niż pozornie obiecuje ci ciśnienie 300 bar)

Realne zawartości gazu można sprawdzić w haśle pojemności butli

Wady 2x12/300 bar: -większy ciężar zestawu -nie jesteś do końca kompatybilny ze „standardowym” zespołem -ograniczona ilość miejsc gdzie możesz nabić zestaw do 300 bar -mogą pojawić się problemy z częściami zamiennymi do zaworów (jeśli będziesz miał jakieś wynalazki) -pod wodą musisz napędzać tą większą masę (nawet jeśli nie musisz stosować dodatkowego balastu), przez co wkładasz w to większy wysiłek, a w konsekwencji zwiększasz zużycie gazu – większy SAC) -prawdopodobnie będziesz miał potrzebę zastosowania balastu trymującego, przez co jeszcze bardziej zwiększysz masę zestawu – będziesz przeciążony, a co z tego wynika zwiększysz SAC oraz możesz mieć problemy z pływalnością -sam zestaw może być mocno ujemnie pływalny, przez co będziesz musiał dodać sporo gazu do skrzydła, co zwiększy przekrój poprzeczny, a co za tym idzie wzrosną opory płynięcia i w konsekwencji zwiększysz SAC -możesz mieć problemy z okresowymi badaniami, gdyż w najbliższej okolicy może nie być warunków do przeprowadzenia próby wodnej dla butli 300 bar. -często przy nurkowaniach technicznych ilość gazu w zestawie plecowym nie jest krytyczna dla nurkowania (problemy pojawiają się z ilością travela lub gazów dekompresyjnych)