Tec Sidemount

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tec Sidemount

konfiguracja z wykorzysatniem systemu sidemountowego do nurkowań dekompresyjnych zarówno w jaskiniach jak i coraz częściej w wodzie otwartej.

Nurkowie w konfiguracji technicznej sidemount

Wielu nurków i instruktorów, nurkuje i szkoli wykorzystując taką konfigurację. Przy sidemount'cie zdecydowana większość nurków daje butle deco na obie strony bo inaczej rozkład trzy z prawej a jedna z lewej byłby niewygodny. Trzeba pamiętać, że skrzydło twina dość sprawnie pozwala niwelować przeważenia lewa / prawa to skrzydło sidemounta ze względu na swój kształt zupełnie się do tego nie nadaje. Butle dekompresyjne przy wykorzystaniu konfiguracji sidemountowej umieszcza się raczej pod butlami głównymi ale można je umieszczać również nad.

Co do układu gdzie jaki gaz dekompresyjny to tutaj znowu pewnym standardem jest nurkowanie kiedy słabszy nitroks mamy z lewej a mocniejszy z prawej. Oczywiście znowu kłania się wykorzystanie dwóch butli np. z 50% bo wtedy po przejściu na deco można dalej stosować zasadę oddychania na przemian. Kiedy z jednej strony mamy co innego - układ 40%/80% albo 50%/100% to zawsze mamy pod koniec fazy dekompresji na jednym gazie niezrównoważenie - ale ze względu na konieczne rezerwy nie jest ono jakieś drastyczne.

Tutaj dochodzi jeszcze sprawa oznaczania butli i automatów ponieważ mamy sytuację pod wodą kiedy jedne butle mamy odkręcone, inne zakręcone a jeżeli dmuchamy suchacza nie z argonówki tylko z któregoś stage'a z nitroksem (jak w butlach głównych mamy trimiks) to sprawa jeszcze się komplikuje.


Przykład umieszczenia sprzętu na butlach - bojka
Podwójne skrzydło idealne do nurkowań w piance
Dodaj opis rysunku w tym miejscu
Dodaj opis rysunku w tym miejscu
Dodaj opis rysunku w tym miejscuSidemount w nurkowaniach technicznych w wodzie otwartej to z jednej strony sztuka dla sztuki a z drugiej strony bardzo fajna zabawa. Na pewno jeżeli ktoś wcześniej szkolił się i nurkował technicznie w twinie przejście na nurkowania technicznie w sidemouncie to nie tylko kwestia kursu sidemountowego czy Tec Sidemountowego ale również sprawa opływania. Generalnie z pojedynczej butli łatwiej przechodzi się na twina niż na sidemount w rozumieniu sidemount wymaga dłuższego pływania.

Podobnie jak w nurkowaniach w twinie, należy zapewnić sobie podwójne źródło wyporu. Po pierwsze może to być worek sidemount'owy plus suchy skafander ale przy piance oraz przy nurkowaniach z większą ilością gazów rozwiązania z dwoma workami będzie na pewno lepsze.

Na zdjęciu jedna z możliwości ułożenia dwóch "klasycznych" worków sidemount'owych.

Najczęstsze ułożenie butli sidemount'owych i stage'y. Butle stage'owe pod butlami głównymi. Przy sidemouncie częściej spotyka się podział stage'y lewa prawa a nie oba z lewej ze względu na trudniejsze równoważnie większej ilości gazów z jednej strony w porównaniu do nurkowania w klasycznym skrzydle do twina.Koncepcja Czarka Abramowskiego

Propozycja rozwiązania podpięcia większej ilości butli, koncepcja przedstawiona przez Czarka Abramowskiego, sposób na rozłożenie butli dla nurkowań TMX:


  • Travel/deco TMX - łatwy dostęp podczas zanurzania (travel) i deep stopów. Deco gaz - nie zbyt łatwy dostęp (ryzyko użycia złego gazu w fazie dennej), wystarczająco łatwy podczas długiej dekompresji.
1CA sm.jpg 2CA sm.jpg


  • Sposób podpięcia 6 butli. Butle denne (standardowe SM mocowanie), butle travel i deco (dwa karabinki na gumie bungee).

WAŻNE: to nie jest moja uprząż i główne gumy bungee nie powinny być doczepione do d-ringów

3CA sm.jpg


Kanister latarki i butla do zasilania suchego skafandra

WAŻNE: Inflacja suchego skafandra następuje z argonówki, nie należy podłączać suchego skafandra do butli z TMX

4CA sm.jpg


Dwa worki

  • Górny worek jako głowny - lepszy trym z 4 butlami pozytywnymi (butle TMX maja dodatnią pływalność z 200 bar)
5CA sm.jpg 10CA sm.jpg


  • Zestaw dwóch worków - oba połączone gumą bungee
6CA sm.jpg 7CA sm.jpg


  • Mocowanie górnego worka.

Brak bungee na klatce piersiowej - łatwość w oddychaniu podczas długich nukowań.

8CA sm.jpg 9CA sm.jpg


  • Inflatory worków zasilamy z butli oznaczonych na rysunku BOTTOM TMX, odpowiednio prawy z prawej butli i lewy z lewej butli.

Inflacja suchego skafandra odbywa się z argonówki umieszczonej na plecach.

Zastosowania

  • Konfiguracja na głębokości 125m (jaskinia Wagnera)
12CA sm.jpg 11CA sm.jpg
12CA sm.jpg Konfiguracja na głębokości 125m (jaskinia Wagnera)
12CA sm.jpg Konfiguracja na głębokości 125m (jaskinia Wagnera)
Tu zdjęcie Tu treść