Szkolenie nurkowe

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szkolenie nurkowe to proces rozwijania umiejętności i budowania doświadczenia w używaniu sprzętu nurkowego, oraz technik nurkowych, umożliwiający bezpieczne nurkowania i czerpanie z niego radości. Nie tylko podwodne środowisko jest niebezpieczne, ale również sprzęt nurkowy może stwarzać zagrożenie, jeżeli jest używany przez osoby bez właściwego przeszkolenia. Istnieje wiele nieprzewidzianych problemów, których nowy nurek musi nauczyć się unikać. Początkujący nurkowie potrzebują ćwiczeń i stopniowego zwiększania doświadczenia, w celu budowania ich zaufania w ich sprzęt oraz w nich samych, aby wykształcić umiejętności potrzebne do kontrolowania sprzętu i bezpiecznych reakcji podczas napotykania problemów.

Większość centrów nurkowych i klubów nurkowych obsługujących nurków nalega, aby każdy nurek pokazał certyfikat, dowód minimalnego stopnia wyszkolenia do rodzaju zaplanowanego nurkowania. Renomowane centra nurkowe, sklepy nurkowe i operatorzy sprężarek mogą odmówić niecertyfikowanym osobom nurkowania, wykrzyczenia sprzętu nurkowego czy nabicia butli nurkowej.

Szkolenie w zależności od jego celów i standardów można podzielić na:

Kurs - wyraźnie określone w standardach umiejętności, ilości nurkowań, głębokości, wiek, itp. Na koniec uczestnik otrzymuje certyfikat

Program - zestaw kilku szkoleń (kursów) prowadzących do zdobycia określonych umiejętności i uprawnień. Na koniec może być osobny certyfikat lub nie. Ten certyfikat może być nie objęty osobnym szkoleniem ale wynikać ze szkoleń i certyfikatów "pośrednich". Czasami może być dodatkowy wymóg w postaci ilości nurkowań w logbooku, itp.

Warsztaty - prowadzone według instruktora szkolenie prowadzące do określonych przesz instruktora celów. Szkolenie oparte na standardach organizacji w jakiej instruktor szkoli ale stosowanych na odpowiedzialność instruktora w sposób wybiórczy (ale bez ich łamania)

Kursy i programy szkoleniowe kończą się najczęściej wydaniem certyfikatu potwierdzającego poziom wyszkolenia nura i zdobyte przez niego umiejętności:

Stopnie nurkowe


Źródła szkoleń nurkowych

Istnieje wiele organizacji szkolących nurków na całym świecie, oferujących szkolenia prowadzące do uzyskania certyfikatu: wydania C-card lub karty kwalifikacyjnej. Dobre organizacje nurkowe zajmujące się szkoleniem nurków, takie jak szkoły nurkowe zlokalizowane w sklepach nurkowych, zawsze będą oferować kursy zgodne ze standardami rozpoznawalnej organizacji certyfikującej. Wiele sklepów nurkowych zlokalizowanych w popularnych miejscach wakacyjnych oferuje kursy, które nauczą cię nurkować w kilka dni, dlatego mogą być połączone z twoimi wakacjami. Po ukończeniu kursu student otrzymuje certyfikat.

Istnieje wiele organizacji nurkowych:

Podstawowe rekreacyjne organizacje szkolące nurków:

Prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Na przykład ACUC, Scuba Diving International, PADI, SSI oraz NAUI.

Prowadzone przez instruktorów amatorów. Na przykład British Sub Aqua Club, Sub- Aqua Association oraz podobne organizacje afiliowane przy Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques (CMAS).

Rekreacyjne techniczne organizacje nurkowe. Na przykład ANDI, DSAT Tec (PADI), GUE, IANTD, TDI, SSI TechXR, NAUI Tec, PSAI oraz Unified Team Diving.

Komercyjne organizacje szkolące nurków. Uczą nurków profesjonalnego nurkowania ze sprzętem powietrznym , technik nurkowania saturacyjnego ze sprzętem.

Państwowe marynarki i siły zbrojne. Szkolą nurków w konserwacji statków, ratowaniu i naprawach, ratownictwie, oczyszczaniu z min i tajnych operacjach wykorzystując sprzęt powietrzny oraz zaawansowane sprzęt i techniki.


Lokalizacja

Początkowe zajęcia zazwyczaj odbywają się w trzech miejscach:

Klasa- gdzie odbywa się prezentacja materiałów i powtórki

Basen- gdzie naucza się umiejętności i ćwiczy w wodzie kontrolowanej

Wody otwarte- gdzie kursant/ka demonstruje umiejętności których się nauczył/a

Typowa sekwencja nauczania większości umiejętności nurkowych zaczyna się w klasie (teoria), następnie demonstracje i ćwiczenia na basenie lub płytkiej wodzie kontrolowanej, po czym ponownie ćwiczone na wodach otwartych pod nadzorem instruktora, dopiero potem można używać umiejętności na prawdziwych nurkowaniach.

Początkowy trening na wodach otwartych zazwyczaj odbywa się w miejscowych jeziorach czy płytkich częściach morza. Zaawansowany trening najczęściej ma miejsce na głębokościach w warunkach podobnych do tych występujących w normalnych miejscach nurkowych.


Wielkość grupy

Kurs indywidualny a kurs grupowy: Kurs indywidualny ma pewne zalety ale ma i wady. Kurs indywidualny najszybciej rozwija umiejętności własne kursanta. Kurs indywidualny będzie najlepszy dla kogoś kto na danym etapie szkolenia ma jeszcze spore opory w psychice i nim popływa w zespole musi się opływać w pełnym komforcie.

Kurs w zespole, lepiej uczy wykorzystywania zdobywanych umiejętności w praktyce tak jak nurkujemy. W zależności od trudności przygotowywanych nurkowań (poziomu szkolenia) to będzie 4-6 osób lub 2-4 osoby.

Tylko kurs solodivera jest idealnym kursem do szkolenia indywidualnego. Tam się rozwija określone umiejętności, a nie współpracę w zespole.


Szkolenia nurkowe dla młodszych uczestników

Większość organizacji nurkowych ma ustalony minimalny wiek potrzebny do rozpoczęcia danego kursu, przez co często ogranicza młodsze dzieci do snorkelingu.

BSAC zezwala 6-cio latkom na wzięcie udziału w podstawowym kursie snorkelingowym.

PADI szkoli dzieci od 8 roku życia w programie SEAL Team, a SSI ma SCUBA Rangers uczący nurkowania w płytkich basenach.

PADI zezwala na wzięcie udziału w kursie Open Water Diver dzieciom w wieku 10 lat. Nazywani są juniorami (Junior Open Water Divers). Są ograniczenia co do głębokości oraz wielkości grupy kiedy nurkuje się z juniorami. Ponadto muszą oni nurkować z rodzicem, lub nurkiem profesjonalnym. Kiedy osiągną 12 lat mogą nurkować z wykwalifikowaną osobą dorosłą, po 15 roku życia uważa się je za zdolne do nurkowania z innymi w tym samym wieku lub powyżej.

BSAC pozwala 12-sto latkom na wzięcie udziału w kursie wstępnym Ocean Diver. Ta kwalifikacja nie ma żadnych ograniczeń dla młodych nurków, ale poszczególne gałęzie BSAC mają swobodę w ustalaniu własnych wymagań minimalnych co do wieku.

Czas trwania kursu

Szkolenie nurkowe a właściwe czas trwania kursów to odwieczny temat dyskusji nurków i instruktorów nurkowania. Z mojej obserwacji problem "Na kursie podstawowym powinno nauczyć się więcej" stoi w sprzeczności z problemem "Nie wiem czy lubię nurkowanie - bo nigdy nie nurkowałem"   Kurs OWD PADI (jak i inne podobne kursy) to kompromis pomiędzy "Nauczmy jak najwięcej" a "Zamiast nurkować chodźmy na kurs skoków spadochronowych bo trwa krócej".... Po prostu szczególnie pierwszy kurs musi być na tyle krótki aby ludzie zdecydowali się na zainwestowanie swojego czasu, pieniędzy, entuzjazmu w szkolenie; bo jak będzie za długi to pójdą na coś innego bo przecież nie wiedzą, że nurkowanie to najfajniejszy sport na świecie. Skąd mają wiedzieć? Nigdy nie nurkowali   Dopiero jak się nauczą absolutnych podstaw i nurkowanie im się spodoba to można wymagać aby powoli całe życie dopasowali do nurkowania co zaczyna się poprzez ocenę każdego samochodu czy ma odpowiedni bagażnik i czy mieści się w nim 2? 3? czy 6? nurków ze sprzętem. Znam wielu bardzo dobrych nurków którzy nie zostali by bardzo dobrymi nurkami gdyby kurs nurkowy zamiast 4-5 dni trwał 6-7. Po prostu w typowy wyjazd samolotem mieści się tak naprawdę 4 dniowe szkolenie bo większość ludzi łapie się na kursy po intro (1 dzień) i do odlotu zostają im 4 dni a na pewno nie 6-7!!! Też bym wolał aby pierwszy kurs zawierał 10 nurkowań ale rozumiem, że wtedy nie było by bardzo wielu dobrych nurkiń i nurków a ponieważ teraz są i możemy razem jeździć razem nurkować więc aktualny system z mojego subiektywnego punktu widzenia jest idealny