Szkła kontaktowe

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Osoby z wadą wzroku podczas nurkowania często korzystają ze szkieł kontaktowych. Generalnie nie ma przeciwwskazań co do stosowania szkieł kontaktowych podczas nurkowania, jednak zawsze dobrze jest skonsultować się ze swoim okulistom. Początkujący użytkownicy zawsze mają obawy o to czy nie zgubią szkieł pod wodą szczególnie podczas przedmuchiwania maski z wody. W takim wypadku można zamykać oczy na moment zalania maski ale w praktyce szkła bardzo trudno się wypłukują. W praktyce nawet po zdjęciu maski i otwarciu oczy szkła pozostają na miejscu.

Następne pytanie dotyczy czy użytkować szkła jednodniowe (jednorazowe) czy np. miesięczne. Przy szkłach jednorazowych część nurków zmienia je co nurkowanie ze względów higienicznych a część używa normalnie przez cały dzień i podczas kilku nurkowań.

Niektórzy nurkowie używający szkieł wielokrotnego użytku zgłaszają pojawiające się infekcje ale trudno powiedzieć czy nurkowanie miało na to istotny wpływ. Producenci szkieł raczej sugerują używanie jednorazówek.