Sprzęt nurkowy

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sprzęt nurkowy jest to sprzęt używany przez nurków w celu ułatwienia nurkowania. Może to być sprzęt przeznaczony do tego celu, bądź przeznaczony do innych celów, odpowiedni do wykorzystania w nurkowaniu. Sprzęt wykorzystywany do prac podwodnych lub innych zajęć, który nie jest bezpośrednio związany z nurkowaniem, lub który nie został zaprojektowany lub zmodyfikowany w celu przystosowania do nurkowania jest wykluczony. Podstawowym elementem sprzętu nurkowego jest aparat oddechowy, taki jak sprzęt SCUBA, oraz sprzęt wspierający z powierzchni, jednak są inne ważne elementy sprzętu sprawiające że nurkowanie jest bezpieczniejsze, wygodniejsze oraz bardziej wydajne. W zależności od rodzaju planowanych nurkowań i ich celów można podzielić ogólnie sprzęt nurkowy na rekreacyjny i techniczny - Standardowa konfiguracja techniczna

Osobisty sprzęt nurkowy

Jest to sprzęt używany przez nurków do ochrony osobistej, zwiększenia komfortu, ułatwienia nurkowych czynności. Podział:


Automat oddechowy

Sprzęt scuba: podstawowa/e butla/e oraz automat o obiegu otwartym lub zestawy rebreather’owe. Alternatywne źródło powietrza np. butla pony, butle dekompresyjne z automatami.

Sprzęt wspierający z powierzchni: hełm lub maska pełno twarzowa, blok ratunkowy, ratunkowa butla z automatem.


Ochrona zewnętrzna

Termalna, przeciw użądleniom i otarciom.

W zimnej wodzie, skafander nurkowy taki jak suchy skafander (temperatura wody 0-10°C), mokry skafander (temperatura 21-25°C), lub skafander na gorące wody (tylko nurkowanie wspierane z powierzchni).

W bardzo ciepłych wodach (temperatura 26-30°C), wiele wytrzymałych długich ubrań codziennych zapewnia ochronę, tak samo jak produkowane w tym celu skafandry typu body z lycry, lub krótkie mokre skafandry. W niektórych przypadkach używa się zwyczajnych strojów kąpielowych.

Rękawice nurkowe: neoprenowe używane zazwyczaj z mokrymi skafandrami, zapewniają pewną ochronę termiczną oraz ochronę przed skaleczeniami, lub suche przyczepiane do pierścieni w suchych skafandrach, z parą dodatkowych rękawic pod spodem zapewniają komfort cieplny w najzimniejszych wodach.

Kaptury nurkowe: działają na tej samej zasadzie co mokre skafandry (niektóre mokre skafandry mają kaptury zintegrowane). Przez rekreacyjnych nurków używane z mokrymi i suchymi skafandrami.

Buty nurkowe: buty neoprenowe kupowane są oddzielnie, w suchych skafandrach zazwyczaj są zintegrowane.

Nurkowe kolczugi mogą być używana jako ochrona przeciw ugryzieniom dużych zwierząt.

Klatki nurkowe wykorzystywane jako ochrona przeciwko dużym drapieżnikom.


Stabilizacja i ruch w wodzie

Kompensator pływalności (BCD Buoyancy Control Device)

Skuter nurkowy zwiększa zasięg nurka pod wodą.

System balastowy przeciwdziała pływalności skafandra nurkowego i nurka, pozwalając na zanurzenie. Profesjonalni nurkowie mogą używać dodatkowego obciążenia w celu stabilizacji pozycji kiedy pracują na dnie.

Płetwy dla wydajnego napędu.


Sprzęt do monitorowania nurkowania i nawigacji

Głębokościomierz pozwala określić głębokość, szczególnie głębokość maksymalną, używany z tabelami dekompresyjnymi pozwala nurkowi na określenie wymagań dekompresji. Niektóre cyfrowe głębokościomierze podają prędkość wynurzenia, która jest ważnym czynnikiem wpływającym na wystąpienie choroby dekompresyjnej.

Komputer nurkowy pomaga nurkowi uniknąć choroby dekompresyjnej, wskazując przystanki dekompresyjne wymagane w konkretnym profilu nurkowym. Większość komputerów wyświetla również głębokość, czas i prędkość wynurzania. Niektóre komputery podają również poziom toksyczności tlenowej oraz temperaturę wody.

Zegarki nurkowe używane są razem z głębokościomierzem do monitorowania dekompresji na tabelach dekompresyjnych.

Kompas umożliwia nawigację pod wodą.

Manometr pokazuje ilość gazu oddechowego pozostałego w butli.

Poręczówka lina którą nurek może wykorzystać do powrotu do miejsca zanurzania przy złej widoczności.

Lina jaskiniowa rozwijana przez nurka podczas penetracji jaskiń w celu umożliwienia znalezienia wyjścia. Liny przymocowane na stałe mają przyczepione tabliczki z kierunkami do najbliższego wyjścia.


Komunikacja i patrzenie

Maska pozwala nurkowi widzieć wyraźnie pod wodą, ochrania oczy.

Maska pełno twarzowa ochrania twarz przed brudną lub zimną wodą, oraz zwiększa bezpieczeństwo przez zabezpieczenie dostawy gazu do twarzy nurka.jeżeli nie posiada ustnika, nurkowie mogą używać sprzętu do komunikacji.

Hełmy nurkowe są często wykorzystywane w nurkowaniu wspieranym z powierzchni. Zapewniają te same korzyści co maski pełno twarzowe, ale zapewniają bardzo bezpieczne połączenie dostawy gazu do nurka i dodatkowo ochraniają głowę.

Tabliczki nurkowe są przydatne do przekazywania planów pod wodą i zapisywania ważnych informacji. Znacznie ułatwiają komunikację pod wodą.

Latarki są niezbędne podczas nurkowania przy słabej widoczności, lub w ciemnych środowiskach np. nurkowanie nocne, wrakowe czy jaskiniowe. Są przydatne do komunikacji i sygnalizowania w nocy pod wodą i nad wodą. Nurkowie potrzebują sztucznego światła aby zobaczyć czerwony koniec spektrum światła, który jest absorbowany w miarę zwiększania głębokości.

Sonar trzymany w ręce.


Sprzęt bezpieczeństwa

Bojka powierzchniowa

Narzędzie tnące, najczęściej nuż nurkowy umożliwia wycięcie się z sieci czy glonów. Może być użyty do samoobrony przed drapieżnikami wodnymi, jednak nie jest to zalecane zastosowanie.


Osobiste akcesoria i narzędzia

Aparat fotograficzny do robienia podwodnych zdjęć.

Kołowrotek lub szpulka do przechowywania i transportowania liny do boi, czy liny do poręczowania.


Znaczniki powierzchniowe

Celem tego sprzętu jest:

Umożliwienie łodzi nurkowej zlokalizowania nurków na powierzchni podczas lub po nurkowaniu.

Zabezpiecza nurka przed potrąceniem przez łodzie i inne jednostki pływające.

Oznacza miejsce pobytu nurka kiedy nurkuje w prądzie lub podczas wykonywania przystanku dekompresyjnego.

Pomaga jednostkom ratunkowym na łodziach i helikopterach zlokalizować nurka.

Do znaczników powierzchniowych zaliczamy:

Bojkę

Czerwoną lub żółtą składaną flagę

Gwizdek

Latarka

Gwizdek wysokociśnieniowy

Pomarańczowy barwnik wodny

Lusterko

Czerwone flary

ENOS Rescue System

EPIRB


Narzędzia i sprzęt zespołu nurkowego

Jackstay to lina przyczepiona wzdłuż dna, w celu prowadzenia nurka podczas poszukiwań lub do i z miejsca pracy.

Worki wypornościowe są to worki ze specjalnymi uchwytami ułatwiającymi przymocowanie obiektów, służą do wydobywania ciężkich przedmiotów z dna przez napełnienie worka powietrzem z alternatywnego źródła powietrza.

Lina opustowa wykorzystywana jako punkt odniesienia podczas zanurzania i wynurzania.

Trapez dekompresyjny używany do pomocy w utrzymaniu właściwej głębokości podczas przystanków dekompresyjnych wykonywanych w wodzie.

Dzwony nurkowe


Sprzęt powierzchniowy połączony z nurkowaniem i pracami podwodnymi

Flaga ‘nurek na dole’ ostrzega o obecności nurka pod wodą.

Kompresor nurkowy do napełniania butli nurkowych sprężonym gazem oddechowym.

GPS

Radio morskie VHF do komunikacji z innymi łodziami oraz wezwanie pomocy.

Systemy saturacyjne zapewniające wsparcie z powierzchni w nurkowaniu saturowanym.

Komora ciśnieniowa wykorzystywana do dekompresji na powierzchni i leczenia choroby dekompresyjnej.


Sprzęt specjalny do prac podwodnych

Podwodny pojazd zdalnie sterowany.

Lekki sprzęt do transportu lotniczego

Skrzydełko Maresa 10l z uprzężą i płytą aluminiową 2,35 kg