Siebie Gorman

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Siebie Gordman & Company Ltd była brytyjską firmą, która opracowała sprzęt nurkowy i sprzęt do oddychania oraz pracowała przy nurkowaniu komercyjnym oraz projektach marynarki. Firma reklamowała się jako Submarine Engineers. Została założona przez Augustus Siebie (1788.IV.15, 1872), anglika niemieckiego pochodzenia znanego ze swojego wkładu w rozwój sprzętu nurkowego.


Historia

1788: Augustus Siebie urodził się w Saksonii w Niemczech, nazwany Christian Augustus Siebie. Uczył się w Berlinie, terminował u wytapiacza mosiądzu.

1812: Służył jako oficer artylerii podczas walki w Leipzig, ledwo uszedłszy z życiem

1815: służył jako oficer artylerii w armii pruskiej w bitwie pod Waterloo.

1816: Po tej wojnie przeniósł się do Londynu. Został zegarmistrzem, następnie rusznikarzem, wytwórcą instrumentów, osiedlił się na ulicy Denmark 5 w Soho, w Londynie, gdzie został inżynierem.

1819: rozpoczął działalność jako mechanik inżynier na 145 High Holborn, w Londynie. Handlował jako Augustus Siebie, wyrzucił słowo Christian z imienia. Z czasem wytworzył wiele różnych urządzeń mechanicznych, nie tylko sprzęt nurkowy.

1819: Ożenił się z Susannah Gliddon.

1823: został odznaczony medalem za gwintownik.

1826: przeniósł się na ul. Denmark 5 w Londynie.

1830: urodziła się jego córka Mary Siebie.


Rozpoczęcie udziału w produkcji sprzętu nurkowego.

1830: bracia Deane proszą Siebie’go o wprowadzenie zmian w konstrukcji hełmu przeciw dymowi, aby można było go używać pod wodą. Później zwracają się do Gorman’a z prośbą o produkcję większej ilości hełmów. Dzięki ulepszeniom wprowadzonym przez innego inżyniera George’a Edwards’a, Siebie stworzył własny model, hełm pasujący do pełnego skafandra nurkowego. Prawdziwym sukcesem sprzętu był zawór w hełmie.

1856: ubiegał się o brytyjskie obywatelstwo, które otrzymał.

1868: wykupił na własność grunt na ul. Denmark 5.

1868: przeszedł na emeryturę z powodu podeszłego wieku i problemów zdrowotnych, 4 z 5 jego synów zmarło do tego czasu.

1870: Augustus Siebie przekazał swój interes synowi, Henry’emu Herapath’owi Siebie oraz William’owi Augustus’owi Gorman. Rozpoczęli interesy jako „siebie & Gorman”.

15 kwietnia 1872: zmarł na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Został pogrzebany na cmentarzu w West Norwood.

1876: Siebie & Gorman przenieśli interes na ul Mason 17 w Londynie.

1878: Henry Fleuss z pomocą Siebie Gorman skonstruowali rebreather tlenowy.

1880: Zmieniono nazwę spółki na Siebie Gorman & Co.

Styczeń 1882: Robert Henry Davis (w wieku 11 lat) (1879- 1965) dołączył do Siebie Gorman jako chłopiec biurowy. W ciągu lat swojej pracy wiele się nauczył o tworzeniu aparatów oddechowych.

1887: Henry Herapath Siebie umiera w wieku 57 lat.

1894: Robert Davis awansował na dyrektora głównego w Soiebie Gorman

Wrzesień 1900: Robert Davis poślubił Margaret Tyrrell.

1901: urodził się pierwszy syn Roberta Davisa i Margaret Tyrrell, Robert William Gorman Davis. Z czasem wyszkolony jako inżynier dołączył do firmy.

14 luty 1904: William Augustus Gorman nagle umiera w wieku 69. Firma staje się nową firmą prywatną Siebie Gorman & Co. Ltd.

1905: admiralicja założyła pierwszy Komitet Nurkowania Głębokiego.

1907:pojawiły się tabele nurkowania marynarki, admiralicja prosi Gormana o opracowanie lepszego sprzętu do nurkowań głębokich.

1907: początek produkcji przemysłowej rebreatherów Siebie Gorman Proto. Pojawiają się później aparaty Siebie Gorman Salvus i Davis Submerged Escape Apparatus.

1930: admiralicja założyła drugi Komitet Nurkowania Głębokiego.

1932: Król George V nadał Robertowi Davis’owi tytuł szlachecki, głównie za wyprodukowanie Davis Submerged Escape Apparatus.

1938: Robert Davis potrzebując więcej miejsca na rozwój fabryki , kupił 6 arów ziemi w Tolworth w Surrey. Nowy budynek który tam powstał nazwano Neptune Works, na ul. Davis.


Początek II wojny światowej

Maj 1941: fabryka Siebie Gorman w Lambeth została zbombardowana podczas II wojny światowej. Ogromne straty firmy oraz zniszczenie historycznych akt osobowych.

1941: firma planuje opuścić Londyn, przenosi się do Chessington, Surrey i wznawia produkcję.


Po II wojnie światowej

1948: Siebie Gorman produkuje aqualungi nazywane Tadpoles

Około 1950: szczyt produkcji, po tym okresie rozwój technologii w USA zmniejsza interesy Siebie Gorman o połowę do początku lat 60.

1951: Uniwersytet w Birmingham nadaje Robertowi Davis doktorat honoris causa.

1952: firma Siebie Gorman staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Robert Davis zostaje dyrektorem zarządzania.

1952: Marconi i Siebie Gorman podejmują współpracę przy tworzeniu podwodnego systemu kamer telewizyjnych.

1954: W tym okresie Siebie Gorman zaczyna produkować aqualungi typu Cousteau-Gagnan, oraz skafandry nurkowe do nurkowania sportowego i komercyjnego.

1959: firma Fairey Aviation Company przejmuje firmę Siebie Gorman.

1960: Siebie Gorman rozpoczyna produkcję sprzętu wymierzoną w rynek publiczny (czasami używając nazwy handlowej Essgee i Essjee). Kontynuowali budowanie komór ciśnieniowych i sprzętu do dzwonów nurkowych.

1961: Siebie Gorman przejmuje producenta sprzętu nurkowego firmę Heinke. Wyprodukowano kilka hełmów pod nazwą Siebie-Heinke, w końcu jednak słowo Heinke usunięto.

29 marca 1965: Robert Davis umarł w domu w wieku 94 lat.

1967-1968: Siebie Gorman przestaje używać nazwy Siebie-Heinke.

1975: Siebie Gorman przenosi się do Cwmbran Walii i koncentruje na produkcji sprzętu oddechowego dla straży pożarnej.

1985: Siebie Gorman nabywa CompAir, produkujący sprzęt powietrzny dla nurków i strażaków.

Pomiędzy rokiem 1985, a 1998 Siebie plc nabywa kilka firm.

Październik 1995: Siebie Gorman wciąż posiada lokal w Cwmbran.

1998: Rodzima firma Siebie Gorman, Siebie plc, sprzedaje Siebie Gorman firmie Norcross Safety Products.

Koniec 1998: Norcross zmyka placówkę w Cwmbran i przenosi produkcję aparatów oddechowych do Dukinfield w Manchester, gdzie wciąż istniała możliwość produkowania rebreatherów, jednak nie tworzono ich, ani nie dokonywano przeglądów.

Koniec 1999: Norcross sprzedaje to co było Siebie Gorman irańskiemu przedsiębiorcy Parvis’owi Moradifor. Zmieniono nazwę firmy na Air Master Technology Limited (AMtec) od nazwy słynnego aparatu Siebiego Gorman.

2000: Air Master przeniesiono do Swindon w Wiltshire.

2001: Air Master zaprzestaje działalności handlowej.

2001: Parvis Moradifor sprzedaje cenny nabytek, sprzedaje też nazwę Siebie Gorman malezyjskiemu koncernowi z fabryką w Malezji, która wciąż produkuje aparaty oddechowe z częściami do użytku cywilnego i wojskowego, w tym przemysłowy zestaw oddechowy i maski gazowe 6 7 nazywane Siebie Gorman Company (Malezja).