Shunt

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Shunt – medyczny termin w języku angielskim oznaczający: przetokę, baypass, lub przewód. Może być wrodzony lub nabyty (np. przewód zmniejszający ciśnienie w czaszce przez odprowadzenie nadmiaru płynu rdzeniowo-mózgowego do jamy otrzewnej).

W nurkowaniu takie niezasklepione przewody jak przetrwały otwór owalny lub przetrwały przewód tętniczy (otwarty przewód Botalla) mogą być bardzo groźne z powodu zaburzenia przepływu krwi i gazów.

Przetrwały otwór owalny (ang. patent foramen ovale) jest to otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca. W życiu płodowym człowieka otwór ten zapewnia komunikację między przedsionkami. Poród powoduje zmiany fizjologiczne w sercu noworodka – wzrost ciśnienia w lewej komorze powoduje zasklepienie otworu. U dorosłego człowieka pozostałością otworu owalnego jest tzw. dół owalny w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

PFO może mieć związek z kryptogennymi udarami mózgu u młodszej populacji chorych. U osób z PFO możliwa jest komunikacja między prawym i lewym sercem, co stwarza możliwość do przedostania się potencjalnego materiału zatorowego z układu żylnego do krążenia.

W nurkowaniu takie niezasklepione przewody jak przetrwały otwór owalny czy inne wady wrodzone serca mogą być bardzo groźne z powodu zaburzenia przepływu krwi i gazów oraz przedostawanie się pęcherzyków gazu do tętniczej części układu krążenia.

Źródło:

[1]