Self Reliant Diver PADI

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kurs samodzielnego nurka, Solo Diver jak niektórzy mówią a precyzyjnie PADI Self Reliant Diver to kurs który uczy jak przygotować sprzęt, zaplanować i wykonać nurkowanie podczas którego nie chcemy liczyć (nie możemy liczyć) na partnerów. Kurs przeznaczony dla doświadczonych nurków - wymagania wstępne 100 nurkowań. Umiejętności dobre dla fotografów podwodnych, divemasterów, tych co włóczą się czasami samemu po trzcinach albo i głębiej. Najkrócej można powiedzieć, że co do sprzętu, procedur i umiejętności kurs przypomina pierwsze kursy techniczne tylko bez głębokości i dekompresji. Czyli przygotowanie i opanowanie sprzętu i procedur na rozwiązywanie potencjalnych problemów pod wodą bez wsparcia partnera. Nurek samodzielny w razie wystąpienia problemu pod wodą w pierwszej kolejności polega na sobie dopiero potem na partnerze.

Kurs Self Reliant Diver PADI to szkolenie, które ma przekazać wiedzę i umiejętności dla zaplanowania, przygotowania i przeprowadzenia nurkowań podczas których partnerstwo i asekuracja nie jest najlepsze. Osobiście uważam nurkowania solo w zakresie rekreacji za najbardziej niebezpieczny typ nurkowań. Lepszy słaby partner niż żaden. Jednak pod wodę schodzą osoby które nie zawsze mogą liczyć na idealną asekurację. Divemasterzy, fotografowie podwodni, naukowcy. Każdy kto nurkował w grupie będąc fanatykiem zdjęć podwodnych wie, że swoimi zachowaniami wymusza na partnerach albo oddanie asekuracji całego życia albo tą asekurację nazwijmy delikatnie Katastrofą 🙂

Kurs Self Reliant Diver, który pozwolę sobie nazywać dalej slangowo Solo Diver, uczy jak rozwiązać samemu pod wodą wszelakie problemy z awariami sprzętu czy planu. Przypomina trochę kurs techniczny tylko bez głębokości i dekompresji. Dodatkowa butla, reagowanie na awarie sprzętu, pływanie bez maski. Do tego dublowanie tych elementów sprzętu które warto zdublować. Na przykład dobry Solo Diver ma dwie półkule mózgowe i rozumie, że bezpieczniej jest z partnerem.

Do tego kurs pozwala rozwijać umiejętności związane z wyważaniem się, trymem, technikami pływania.

Teraz do do prowadzenia elementów tego (i wielu innych szkoleń) w Deepspocie.

Na każdą rozbudowaną umiejętność nurkową, składa się opanowanie techniczne (manualne) ćwiczeń, wyrobienie odruchów oraz zdolność wykonywania tych umiejętności mimo trudności związanych z mniej przyjaznym środowiskiem (jeżeli się do niego wybieramy). Deepspot na pewno umożliwia sprawne opanowanie dwóch pierwszych faz a co do trzeciej to zależy gdzie się wybieramy.

Zobacz też

Więcej informacji na stronach PADI:
PADI