Przekazówka

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przekazówki do slangowe określenie sytuacji kiedy nurek zaczyna określony kurs z jednym instruktorem (bazą nurkową) a kończy z innym instruktorem (inną bazą nurkową). Takie podzielenie kursu często jest związane z kompromisem pomiędzy szkoleniem w Polsce na na ciepłych wodach Gdzie zrobić kurs nurkowania

Typowo dotyczy to kursów podstawowych, kiedy nurek zalicza teorię oraz nurkowania na basenie w swoim kraju a kończy nurkowania na wyjeździe gdzieś, gdzie jest ciepła niebieska woda i rafa. Najczęściej takie przekazówki są robione w ramach tej samej organizacji szkoleniowej ale można też odbyć przekazówkę, zaczynając i kończąc nurkowanie, u różnych instruktorów ,z różnych organizacji nurkowych.

Aby wszystko przebiegło sprawnie należy zadbać o kilka elementów. Przyjmujący cię instruktor (załóżmy na Malediwach) musi się zgodzić i chcieć - tu nie ma obowiązku. Po drugie, część kursu, który robimy np. w Polsce, musi obejmować umiejętności basenowe i teorię a "Na Malediwach" robimy nurkowania. Ta teoria i praktyka musi być zrobiona zgodnie ze standardami takich kursów a tutaj może się okazać, że będzie różnie. Po przyjeździe na Malediwy nurek musi zaliczyć powtórkę teoretyczną i jak coś zapomniał to powtórzyć wybrane przez instruktora elementy teorii. Będzie też musiał zademonstrować w basenie lub innej płytkiej wodzie, których się uczył wcześniej na basenie tak aby pokazać, że umie wszystkie wymagane przez PADI umiejętności, które trzeba umieć przed nurkowaniem.