Prędkość wynurzania

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prędkość wynurzania to założona w teorii dekompresji prędkość z którą płetwonurek wynurza się z głębokości do powierzchni, ewentualnie pomiędzy przystankami dekompresyjnymi. Najczęściej zalecane prędkości wynurzania oscylują w zakresie 9-10 metrów na minutę.

Najlepsza prędkość jak pokazały badania DAN jest prędkość 10 metrów (czy 9 metrów jak przeliczając ze stóp wychodzi amerykanom), potem 18 metrów, potem 3 metry.

Teraz co do prędkości wynurzania używając tabel i komputerów. Komputery operują wartością 10 metrów bo ona jest najlepsza a jednocześnie jeżeli ktoś wynurza się wolniej lub szybciej to komputer to uwzględnia np. karząc nas za zbyt szybkie wynurzenie

Typowe tabele opierały się na stałej prędkości wynurzania tak jak US Navy czy Buhlmann Stałej to znaczy np. 10 metrów na minutę. W nurkowaniu rekreacyjnym taka stała prędkość nie jest wygodna ponieważ nie ma dobrych procedur na to jak postąpić jak przekroczymy prędkość wynurzania. Po prostu nie bardzo jest odpowiedź jaką mamy grupę powtórzeniową po nurkowaniu na tabelach w czasie którego przekroczyliśmy prędkość wynurzania. Czyli jak tabele mają 10 metrów to mają tyle i koniec. Oczywiście praktyka pokazuje że drobne odstępstwa w prędkości wynurzania nie są problemem ale w sumie nie powinno ich być. Jest tak ponieważ te tabele były projektowane do prac podwodnych i stała prędkość nie jest problemem.

Tabela RDP PADI była z założenia projektowana jako tabele do rekreacji. Czyli założono zmienną prędkość wynurzenia - ZMIENNĄ czyli nie więcej niż 18 metrów (18 metrów to prędkość maksymalna) zalecając prędkość 9 metrów (zasady "SAFE Diver" z materiałów PADI - slowly ascent from every dive). Takie podejście umożliwia wygodne wynurzanie gdzie nurek utrzymując prędkość 9 metrów nie ma problemów kiedy z jakiegoś powodu zarówno zwolni jak i przyśpieszy wynurzenie (jeżeli nie przekroczy MAKSYMALNEJ prędkości 18 metrów) - ponieważ mieści się w testowanych granicach tabel.