Pomoc:Szukaj

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
PD Ważna informacja: Edytując tę stronę, zgadzasz się aby Twój wkład został opublikowany na licencji Public Domain.

Jeżeli nie chcesz jej przestrzegać to nie wprowadzaj zmian na tej stronie. Ta strona jest jedną ze stron pomocy Public Domain, która może być kopiowana do świeżej instalacji wiki i/lub dystrybuowana w oprogramowaniu MediaWiki. Zobacz Pomoc:Zawartość, aby przejrzeć wszystkie strony.

PD

Najszybszym sposobem na znalezienie informacji w MediaWiki jest skorzystanie z opcji search która znajduje się po lewej stronie ekranu. Znajdują się tam dwa przyciski: Go i Search

Wpisz słowo w searchbox

  • Przejdz - albo wciśnięcie Enter przeniesie Cię automatycznie do artykułu (jeżeli istnieje)
  • Szukaj - przeszuka teks na wszystkich stronach wiki (z pewnymi ograniczeniami, zobacz poniżej)

Jeśli naciśniesz 'Szukaj' albo naciśniesz 'Przejdz' a strona której szukasz nie istnieje wyświetlona zostanie lista artykułów które pasują do do twojego zapytania.

Jak to działa

  • Przeszukiwana jest tylko zawartość artykułu, tytuł nie jest brany pod uwagę
  • Zawartość artykułu jest przeszukiwana w jego nie przetworzonej formie - np. przeszukiwany jest tekst który pojawia się w okienku do edycji kiedy naciśniesz 'edytuj'.
  • Nawet jeśli złączysz szukany tekst to i tak każde słowo z podanego zapytania będzie szukane oddzielnie. Jeżeli w zapytaniu podasz: "druga wojna światowa" to w odpowiedzi dostaniesz artykuły zawierające słowa: "druga", "wojna", "światowa".
  • Wielkość liter nie ma znaczenia dlatego po wpisaniu "MediaWiki", "mediawiki" oraz "MEDIAWIKI" otrzymasz to samo.

Ograniczenia w szukaniu

Jeżeli naciśniesz guzik 'Search' bez wpisania niczego, zostaniesz przeniesiony do 'Special:Search' gdzie możesz skorzystać ze specjalnych opcji szukania (osiągalnych także z każdej listy będącej wynikiem dowolnego zapytania)

Może to być przydatne do przeszukiwania stron o konkretnym charakterze. Możesz wybrać obszar który chciałbyś aby został przeszukany.

Domyślnie przeszukiwany będzie obszar poszukiwań zdefiniowany w twoich preferencjach. Zalogowani użytkownicy mogą zmienić swoje preferencje na takie jakie chcą aby były domyślne. Można to zrobić poprzez wybranie odpowiedniej opcji w sekcji 'szukaj' w preferencjach użytkownika.