Pomoc:Przestrzenie nazw

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
PD Ważna informacja: Edytując tę stronę, zgadzasz się aby Twój wkład został opublikowany na licencji Public Domain.

Jeżeli nie chcesz jej przestrzegać to nie wprowadzaj zmian na tej stronie. Ta strona jest jedną ze stron pomocy Public Domain, która może być kopiowana do świeżej instalacji wiki i/lub dystrybuowana w oprogramowaniu MediaWiki. Zobacz Pomoc:Zawartość, aby przejrzeć wszystkie strony.

PD

Strony ze znakiem ':' w tytule i nazwą przed tworzą przestrzenie nazw. Pozwalają one ustalać oddzielny zakres tematyczny stron niż strony z głównej przestrzeni nazw. Kiedy strony posiadają coś takiego, wyglądają w adresie tak:
Przestrzeń_nazw:nazwa strony; np. adres tej strony to: Pomoc:Przestrzenie nazw gdzie Pomoc to właśnie przestrzeń nazw.

Oto domyślnie tworzone podczas instalacji przestrzenie nazw(mogą występować w różnych tłumaczeniach):

Media
Używana do linkowania bezpośrednio do plików multimedialnych(w przypadku przestrzeni "Plik:" linkowana jest do strony opisu).
Specjalna
Znajdują się tam strony specjalne, które zawierają różne narzędzia. Nie można ich edytować.
(Główna)
Nie posiada przedrostka, są to zwykłe strony z zawartością o tematyce danej wiki.
Dyskusja
Dyskusja na temat strony z głównej przestrzeni nazw. Może być użyta do komentowania i propozycji na temat artykułu.
Użytkownik
Własna strona użytkownika. Każdy użytkownik może utworzyć stronę gdzie będzie mógł napisać coś o sobie lub wykorzystać ją jako brudnopis.
Użytkownicy mogą również tworzyć podstrony do swoich stron używając znaków "/" w adresie. Podstrony zakończone .css lub .js umożliwiają im dostosowanie wyglądu interfejsu do własnych potrzeb i mogą być edytowane tylko przez nich samych lub administratorów.
Dyskusja_użytkownika
Ta strona dyskusji może być użyta do pozostawiania wiadomości dla użytkownika. Jeśli strona ta została zmodyfikowana, użytkownik o którym jest ta dyskusja zostanie powiadomiony w postaci wyświetlonego na stronach komunikatu.
Projekt
Informacja na temat danej wiki; np. polityka prywatności lub o stronie. Przestrzeń nazw jest wybierana podczas instalacji i przybiera nazwę serwisu, więc może wyglądać czasem inaczej.
Dyskusja projektu
Dyskusja stron projektu
Plik
Dla opisów przesłanych plików. Nie możesz tworzyć tych stron bezpośrednio; mogą być automatycznie tworzone po kliknięciu na Prześlij plik w pasku nawigacyjnym narzędzi po lewej.
Aby wstawić plik do artykułu, wstaw taki kod: [[File:NazwaPliku|right]]. Aby utworzyć link zamiast wstawienia zawartego zdjęcia, dodaj dwukropek przed nazwą przestrzeni nazw: [[:File:NazwaPliku|right]]. Aliasem jest "Grafika:". Po więcej informacji na temat plików zobacz tę stronę
Dyskusja pliku
Strony dyskusji powiązane ze stronami plików
MediaWiki
Użyj tej przestrzeni nazw do zmieniania domyślnych komunikatów systemu. Mogą być edytowane tylko przez administratorów. Więcej informacji....
Dyskusja MediaWiki
Strony dyskusji powiązane ze stronami komunikatów systemowych.
Szablon
Są stronami które można wstawiać do artykułów i zawiera różne elementy które mogą się znajdywać na wielu stronach. Aby wstawić zawartość jakiejś strony z tej przestrzeni nazw, wpisz {{NazwaStrony}} w miejscu gdzie ma się pojawić. Więcej informacji....
Dyskusja szablonu
Strony dyskusji powiązane ze stronami szablonów
Pomoc
Strony pomocy dotyczące używania wiki.
Dyskusja pomocy
Strony dyskusji powiązane ze stronami pomocy
Kategoria
Strony zawierające opis wybranej kategorii oraz listę stron w niej zawartych. Jeżeli chcesz utworzyć do niej link zamiast [[Category:Nazwa]] (co powoduje dodanie strony do kategorii) wstaw [[:Category:Nazwa]].
Dyskusja kategorii
Strony dyskusji powiązane ze stronami kategorii