Pomoc:Administratorzy i usuwanie stron

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
PD Ważna informacja: Edytując tę stronę, zgadzasz się aby Twój wkład został opublikowany na licencji Public Domain.

Jeżeli nie chcesz jej przestrzegać to nie wprowadzaj zmian na tej stronie. Ta strona jest jedną ze stron pomocy Public Domain, która może być kopiowana do świeżej instalacji wiki i/lub dystrybuowana w oprogramowaniu MediaWiki. Zobacz Pomoc:Zawartość, aby przejrzeć wszystkie strony.

PD

Usuwanie strony jest prostą operacją dla każdego administratora. Użytkownicy bez takich uprawnień jednak mogą też usuwać treść ze stron(poprzez wyczyszczenie lub częściowe wycinanie fragmentów) oraz zaproponować usunięcie strony.

Przed usunięciem

Administratorzy powinni zapoznać się z poradami podanymi na stronie Pomoc:Usuwanie strony. Istnieje wiele sytuacji, gdzie decyzja o usunięciu strony może być zbyt drastyczna. Zamiast tego może zazwyczaj wystarczyć np. przekierowanie.

Przed usunięciem powinieneś sprawdzić:

  • Użyj narzędzia "Linkujące". Może być to wskaźnikiem czy strona jest dosyć ważna. Pozwoli to uniknąć linkowania do strony, która nie istnieje. Należy usunąć lub zmienić wszystkie istniejące linki do usuwanej strony ze wskazanych stron aby utrzymać porządek. Upewnij się że autorzy stron linkujących nie mają nic przeciwko usunięciu linków oraz danego artykułu.
  • Sprawdź historię edycji i przypisaną stronę dyskusji. Kto zaproponował usunięcie? Czy ktoś się nie zgadza? Zostało to prawidłowo przedyskutowane? Czy dostali wystarczająco dużo czasu na podjęcie ostatecznej decyzji? Czy to, że ktoś zdewastował stronę skłoniło do zaproponowania jej usunięcia czy wystarczy tylko wycofanie zmian?

Opinia ta może zależeć od wielkości społeczności wiki oraz jak wyraźnie zostały przedstawione argumenty. Pamiętaj że tylko administratorzy mogą cofnąć akcję usunięcia, więc dla użytkownika te informacje mogą być utracone na zawsze.

Użyj zakładki 'usuń'

Każdy administrator widzi zakładkę 'usuń' na górze każdej strony. Kliknij ją aby usunąć stronę. Zostaniesz poproszony o potwierdzenie tej czynności oraz o podanie powodu usunięcia strony. Informacja o usunięciu wraz z powodem znajdzie się w logu.

Przywracanie

Aby przywrócić usuniętą stronę, musisz przejść do niej. Nazwę i link znajdziesz w logu.

Zobaczysz wtedy link do przeglądania lub przywracania usuniętych edycji. Zaznacz pole obok wybranych wersji, których chcesz przywrócić.

Konfigurowanie powodów usuwania

Powody usuwania znajdujące się na liście rozwijalnej podczas usuwania, mogą być edytowane na stronie MediaWiki:Deletereason-dropdown.