Podwodna nawigacja

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Podwodna nawigacja - nurkowie dzięki kompasowi oraz odpowiednim umiejętnościom mają możliwość sprawnego poruszania się na danym akwenie. Nawigacja umożliwia uzyskanie orientacji w terenie, pozwala uniknąć długiego pływania po powierzchni oraz zwiększa efektywność planowania nurkowania. Ma zastosowanie w większości nurkowań, umożliwia korzystanie ze wzorów do szukania pod wodą oraz do rysowania map odwiedzanych miejsc nurkowych. Jest kilka możliwości nawigowania pod wodą, dwie najpopularniejsze to nawigacja naturalna i nawigacja z kompasem.

Nauka nawigacji to najpierw porządne opanowanie kompasu, potem przećwiczenie własnej precyzji w jego wykorzystaniu w praktyce a potem to co najważniejsze czyli wykorzystanie kompasu do trafiania tam gdzie potrzebujemy.

Kiedy nurkujemy z przewodnikiem czy to na typowym wyjeździe czy "wożąc" się za kolegą, to nawigacja nie jest potrzebna. Jednak podstawą nurkowania poza pływalnością i trymem oraz współpracą z partnerami jest umiejętność trafienia w nieznanym sobie miejscu do celu naszego nurkowania oraz z powrotem, opierając się na intuicji, opisie z przewodników lub często dość ogólnej odprawie na łodzi. Potem pod wodą trzeba to przełożyć na konkretną trasę. Jak starożytni żeglarze i chyba ostatni ludzie na tej ziemi (w erze GPSu) nurkowie wykorzystują informacje o głębokości dna i charakterystycznych obiektów, upływ czasu oraz kompas. Kompas służy nie tylko do tego aby wyznaczyć kurs ale również aby wiedzieć po której stronie np. wysepki jesteśmy i w którą stronę do domu :-)